Vedci vidia v jadrovej energii budúcnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektráreň atómová jadrová
Ilustračné foto pixabay.com

Nová správa vedcov podporila ponechanie súčasných jadrových elektrární v prevádzke z klimatických dôvodov.

Uznávaná skupina vedcov v oblasti životného prostredia pôsobiacich v americkej neziskovej organizácii s názvom Únia zainteresovaných vedcov (USC) v nedávnej správe informovala o zmene smeru v súvislosti s problematikou jadrovej energie. Únia oznámila, že podporuje ponechanie jadrových elektrární v prevádzke a svoje tvrdenia podporila viacerými dôležitými faktami.

Klimatické dôvody

Nová správa vedcov z únie podporila ponechanie súčasných jadrových elektrární v prevádzke z klimatických dôvodov. Výskumníci sa tak zhodli aj na priek pretrvávajúcim obavám v súvislosti s bezpečnosťou nukleárnych technológií a rádioaktívneho odpadu. Steve Clemmer, ktorý je spoluautorom správy a riaditeľom energetického výskumu v únii uviedol, že pred Spojenými štátmi americkými v súčasnosti stoja ťažké rozhodnutia z pohľadu klimatickej perspektívy.

Jadrová energia v USA generuje až 20 % elektrickej energie a predstavuje až 53-percentný podiel z elektrickej energie bez uhlíka. Správa zverejnená minulý mesiac hovorí o tom, že jadrová energia tvorí kľúčový faktor v snahe úspešne zvládnuť súčasné a prichádzajúce klimatické zmeny. V porovnaní so zemným plynom a zdrojmi obnoviteľných energií je však prevádzka týchto fabrík oveľa drahšia, čo spôsobuje finančné problémy. Environmentálne skupiny intenzívnejšie diskutujú o tom, aký stupeň by mal podporovať, aby mohli byť súčasné reaktory prevádzkované bez finančných problémov.

Zmena smeru

UCS v minulosti nikdy nezaujala úplné proti-jadrové stanovisko, jej členovia však patrili k najhlasnejším kritikom tejto priemyselnej oblasti. Problémom bola z ich pohľadu najmä bezpečnosť používaných technológií. Clemmer v tejto súvislosti doplnil, že nedávna správa nie je skutočnou zmenou ich doterajšieho postoja. Táto informácia však aj napriek tomu môže podnietiť k zmene postoja aj u ďalších environmentálnych skupín. Podobné snahy o zmenu názoru na jadrovú energiu a jej ponechanie v prevádzke sa v súčasnosti stále viac objavujú aj vo viacerých európskych a ázijských krajinách.

Tragédia v japonskej Fukušime v roku 2011 ukázala celému svetu, čo sa môže stať, keď zlyhá bezpečnosť v týchto zariadeniach. Jadrový priemysel na ňu však odpovedal sériou vhodných opatrení a záruk, ktoré majú zabrániť podobným situáciám v budúcnosti. Dodržiavanie protipožiarnych smerníc a pravidiel pre prípad zemetrasenia, berúc do úvahy riziká súvisiace so záplavami a bezpečnejšie skladovanie jadrového odpadu sú len niektoré z možných spôsobov, ako efektívne predchádzať nukleárnych haváriám po celom svete.

Bezpečnosť ešte raz

UCS bola založená v roku 1969 a od tej doby slúži ako dozor v oblasti jadrovej energie. Vo svojich snahách sa sústreďuje najmä na bezpečnosť existujúcich reaktorov a na to, aby tieto zariadenia spĺňali platné bezpečnostné normy ustanovené americkou Jadrovou regulačnou komisiou (NRC). Uvedomuje si tiež, že pravdepodobnosť jadrovej havárie je relatívne nízka, jej skutočné následky na ľudstvo a životné prostredie v podobe radiácie by však boli katastrofické.

Ďalším dôležitým aspektom je skutočnosť, že existujúce reaktory a zariadenia na skladovanie jadrového odpadu sa môžu stať potenciálnym terčom pre teroristické útoky. Aj na tomto poli sú však prijímané významné bezpečnostné opatrenia, ktoré môžu pomôcť predchádzať potenciálnym útokom. NRC je poverená dohľadom nad komerčnými jadrovými elektrárňami v USA a doposiaľ sa snažila vynútiť prijatie bezpečnostných noriem. V súčasnosti je však potrebná väčšia aktivita aj z jej strany. Až budúcnosť nám napokon ukáže, akým smerom sa vydajú jednotlivé štáty na poli jadrovej energie. Uvedená správa však naznačuje, že doterajšie trendy sa môže zmeniť alebo upraviť.

Zdroje:

https://www.axios.com/environmental-group-keep-open-nuclear-power-plants-6177b5b0-3885-48f3-a51a-4a76436609a3.html

https://www.forbes.com/sites/michaelshellenberger/2018/11/08/as-renewables-drive-up-energy-prices-voters-in-u-s-asia-europe-are-opting-for-nuclear-power/#475085076463

https://www.ucsusa.org/energy/nuclear-power

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať