Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zistil nedostatky v cenníkoch za neregulovanú dodávku elektriny a plynu pre slovenských odberateľov. Niektoré cenníky podľa úradu nedostatočne reflektujú vývoj trhových cien energií a spôsobujú vysoké ceny v porovnaní s Českom, Rakúskom či Nemeckom.
„Výsledky prieskumu indikujú nedostatočnú konkurenciu na trhu neregulovanej dodávky s negatívnymi dopadmi na koncových odberateľov elektriny a plynu, čo zároveň vytvára aj riziká pri štátnych kompenzačných schémach na zvýšené náklady na energie,“ informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Malá „pružnosť“ cien
Regulačný úrad eviduje pomerne malú “pružnosť“ cien za neregulovanú dodávku elektriny a plynu pre odberateľov v SR, čo otvára otázky o nastavení cenových politík dodávateľov energií v kontexte klesajúcich trhových cien elektriny a plynu.
„V súčasnosti evidujeme klesajúce trhové ceny energií, čo vytvára predpoklady na obnovenie fungujúceho a efektívneho trhu s energiami a zníženie rozsahu mimoriadnych opatrení štátu,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.
Mnohí cenníky ani nezverejňujú
Cenníky dodávateľov energií za neregulovanú dodávku elektriny a plynu podľa úradu nedostatočne reflektujú vývoj trhových cien energií a obsahujú pomerne vysoké cenové hladiny neregulovanej dodávky elektriny a plynu v porovnaní s cenovými ponukami v okolitých krajinách.
Máte vysoké účty za energie? Protimonopolný úrad radí, čo robiť
„Mnohí dodávatelia nezverejňujú svoje cenníky a vyžadujú od odberateľov, aby ich kontaktovali ohľadne ponuky,“ konštatoval Igaz.
Zvýšenie transparentnosti
Súčasný prieskum neregulovanej dodávky elektriny a plynu zdôrazňuje podľa Jurisa urgentnosť príslušných úprav primárnej legislatívy, ktoré posilnia dohľad úradu nad trhom dodávky elektriny a plynu pre koncových odberateľov, vytvoria povinnosti pre dodávateľov pravidelne zverejňovať a aktualizovať ceny a cenníky aj za neregulovanú dodávku elektriny a plynu pre koncových odberateľov, a posilnia práva odberateľov pri zmene dodávateľa a rozhodovaní medzi regulovanou a neregulovanou dodávkou elektriny a plynu.
ÚRSO mení cenovú reguláciu pri podpore výroby elektriny. Čo všetko sa upraví?
„To vytvorí kľúčové predpoklady na zvýšenie transparentnosti cien za neregulovanú dodávku elektriny a plynu a posilnenie konkurencie medzi dodávateľmi elektriny a plynu. S týmto cieľom úrad už navrhol viacero legislatívnych zmien,“ uzavrel Juris.
Úrad začiatkom mája vykonal prieskum zverejnených cien za dodávku elektriny a plynu nepodliehajúcu regulácií cien, teda neregulovanej dodávky pre koncových odberateľov v SR. Úrad sa v prieskume zameral na segment malých a stredných odberateľov s ročnou spotrebou elektriny od 30 do 100 MWh a plynu od 100 do 300 MWh.