To, či budú mať domácnosti preplatky za uplynulú vykurovaciu sezónu, ktorá na Slovensku trvá zväčša od septembra do apríla, bude závisieť od nastavenia výšky ich zálohových platieb.
Vďaka miernejšej zime sa domácnosti, ktorým dodávajú teplo veľkí výrobcovia tepla prostredníctvom centrálneho zásobovania, nemusia obávať vysokých účtov. Uviedol to Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT). „Napriek prekvapivo chladnému počasiu v marci a pomerne chladnému februáru nebola tohtoročná zima chladnejšia ako tá minuloročná. Počas minulej zimy, od decembra do marca, bolo v priemere o 3,48 % chladnejšie ako počas tohtoročnej zimy v rovnakých mesiacoch. Posledná zima nebola až taká tuhá ako tá predchádzajúca. Vo vyúčtovaní sa preto domácnosti nemusia obávať o výšku platieb za dodané teplo,“ povedal predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.
To, či budú mať domácnosti preplatky za uplynulú vykurovaciu sezónu, ktorá na Slovensku trvá zväčša od septembra do apríla, bude závisieť od nastavenia výšky ich zálohových platieb. Ak mali zálohové platby nastavené rovnako ako minulý rok, tak podľa doterajšieho vývoja počasia môžu očakávať približne rovnaké preplatky, respektíve nedoplatky. „Výška preplatku, respektíve nedoplatku je vlastne rozdiel medzi skutočnými nákladmi na teplo na byt, ktorý je uvedený vo vyúčtovaní od správcu, a uhradenými zálohovými platbami, ktoré sa za byt počas roka zaplatia. Ak sú skutočné náklady vyššie ako suma uhradených záloh, vznikne nedoplatok a naopak,“ vysvetlil Janiš.
Domácnosti sa vzhľadom na vývoj počasia v januári až marci tohto roka tak nemusia obávať vyšších nákladov na teplo. Janiš však upozorňuje, že na celoročné hodnotenie je v súčasnosti priskoro. „Vykurovať sa bude aj v závere kalendárneho roka, v septembri až decembri, a tak ďaleko vývoj počasia nie je reálne v súčasnosti odhadnúť,“ konštatoval Janiš.