Podľa riaditeľa sekcie prevádzkovej bezpečnosti Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Miroslava Lipára okamžitá výmena ruského paliva za americké v ukrajinských jadrových reaktoroch nie je možná.
Slovenský minister hospodárstva Tomáš Malatinský prednedávnom informoval o tom, že Slovensko sa poobzerá po alternatívnom dodávateľovi jadrového paliva. Nechceme totiž podľa neho byť závislí od jedného dodávateľa paliva, ktorým je ruská spoločnosť TVEL. Hlavne v dnešnej napätej situácii, ktorá teraz panuje medzi Ukrajinou a Ruskom. O diverzifikácii v oblasti dodávok jadrového paliva už hovorí aj ukrajinské ministerstvo energetiky. Tiež chcú znížiť svoju závislosť na ruskom dodávateľovi jadrového paliva. Ukrajinci už mali podpísať kontrakt na dodávku amerického paliva s firmou Westinghouse. Podľa riaditeľa sekcie prevádzkovej bezpečnosti Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Miroslava Lipára okamžitá výmena ruského paliva za americké v ukrajinských jadrových reaktoroch nie je možná.
Ohrozenie jadrovej bezpečnosti
„Z pohľadu MAAE ukrajinské riešenie o výmene všetkého paliva nie je možné. Nejde totiž len o kovovú súčiastku, ale o veľmi dôležité rozhodnutie z hľadiska bezpečnosti. Myslím si, že nakoľko na Ukrajine existujú pravidlá, jadrová bezpečnosť a regulátor, toto riešenie nebude prijaté,“ citovala ruská tlačová agentúra Ria Novosti Miroslava Lipára, ktorý svoj názor vyjadril počas vedecko-technickej konferencie „Bezpečnosť, efektivita a hospodárnosť jadrovej energetiky“. Podľa Lipára najprv je nevyhnutná dlhodobá prevádzka nových palivových súborov, a až potom je možné zhodnotiť, ako bude využívanie paliva od iného výrobcu vplývať na bezpečnosť. „Ako príklad možno uviesť rovnenskú jadrovú elektráreň, kde vymenili len malý kúsok kovu na ochrannom ventile, ktorý nebol pôvodný. Tento fakt spôsobil uzatvorenie ochranného ventilu,“ konštatoval.
Nebude to ľahké
Analytik z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan pre náš portál uviedol, že pre slovenské jadrové bloky nebude vôbec ľahké nájsť nového dodávateľa jadrového paliva. Všetky naše jadrové bloky pri premene jadrovej energie na elektrinu totiž využívajú ruské tlakovodné reaktory VVER. „V minulosti napríklad aj ČEZ testoval palivo pre VVER reaktory aj od alternatívneho dodávateľa. Dodávateľa našiel, no neskôr sa vrátil spať k dodávkam paliva pre jeho VVER reaktory od ruskej spoločnosti TVEL. Bolo to najmä kvôli technickým problémom s palivom od alternatívneho dodávateľa,“ povedal Marčan, ktorý nevylúčil, že Slovensko nakoniec nového dodávateľa nájde. „Otázka je, či budú mať záujem firmy, ktoré robia palivo pre iné typy reaktorov, to opäť skúsiť aj pre reaktory VVER,“ dodal.