Ukrajina sa nechystá obnoviť dohodu o tranzite ruského plynu do Únie, kľúčové dodávky sa tak môžu zastaviť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Kyjiv pravdepodobne neobnoví dohodu o tranzite plynu, ktorá umožňuje ruskému Gazpromu vyvážať zemný plyn do Európskej únie (EÚ) prostredníctvom plynovodov cez Ukrajinu. Pre portál Politico to povedal ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.

Dohoda o tranzite z roku 2019 platí do konca roka 2024 a umožňuje Gazpromu vyvážať cez Ukrajinu viac ako 40 miliónov metrov kubických plynu ročne, čo Kyjivu prináša približne sedem miliárd dolárov ročne.

Päť percent dovozu plynu

„Som presvedčený, že Európa do zimy 2024 ruský plyn vôbec nebude potrebovať,“ skonštatoval Haluščenko v telefonickom rozhovore.

„Ak teraz zisky z ruského plynu platia za ruskú vojnovú agresiu proti Ukrajine a súkromnú armádu Gazpromu, v budúcnosti by mali platiť len reparácie,“ dodal s tým, že vojna znamená, že „bilaterálne rokovania nie sú možné“.

Pozemná trasa cez Ukrajinu je jedným z dvoch plynovodných spojení medzi Ruskom a Západom. Stále predstavuje približne päť percent dovozu plynu do bloku, no je to už len tretina predvojnovej úrovne.

Vyhráža sa aj Gazprom

Pochybnosti o budúcnosti tranzitu plynu pritom nevyvoláva len Ukrajina, pripomína Politico s tým, že šéf Gazpromu Alexej Miller minulý týždeň varoval, že jeho spoločnosť zastaví vývoz, ak Ukrajina neupustí od snahy o zhabanie ruského štátneho majetku s cieľom vymôcť odškodné vo výške päť miliárd dolárov za energetickú infraštruktúru, ktorú Moskva nezákonne vyvlastnila pri anexii Krymu v roku 2014. Gazprom a ukrajinský Naftogaz sa sporia aj o tranzitné poplatky.

Napriek bombám, raketám a bezpilotným lietadlám, ktoré ničia ukrajinskú energetickú infraštruktúru, sieť plynovodov naďalej dodáva plyn do EÚ, kde končí najmä v Rakúsku, na Slovensku, v Taliansku a Maďarsku, konštatuje Politico.

Ruský plyn z plynovodov nepodlieha sankciám, ale Európska komisia plánuje do roku 2027 ukončiť závislosť bloku od fosílnych palív z Moskvy.

Maďarsko berie miliardy kubíkov

Čoraz častejšie sa však objavuje kritika, že krajiny, ktoré stále využívajú ruský plyn, nepostupujú dostatočne rýchlo, aby diverzifikovali svoje zdroje.

Dovoz ruského plynu do Rakúska sa, napríklad, vrátil na predvojnovú úroveň a Maďarsko, ktoré dostáva približne 4,5 miliardy metrov kubických ročne, v apríli podpísalo s Gazpromom dohodu o ďalších dodávkach.

Ukončenie dohody o dodávkach plynu zo strany Kyjiva by tak mohlo týmto krajinám spôsobiť problémy, upozorňuje Politico.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexej MillerHerman Haluščenko
Firmy a inštitúcie GazpromNaftogaz