Štát prevzal úplnú kontrolu nad Slovenským plynárenským priemyslom. Premiéra Roberta Fica čaká veľká výzva. Bude musieť dokázať, že aj štát vie prevádzkovať ziskový netunelovaný podnik.
Slovensko sa stalo minulý týždeň jediným majiteľom Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Štát tak bude diktovať cenovú politiku v oblasti plynu, keďže SPP je ešte stále jeho najväčším dodávateľom. Môžeme teda očakávať pokračovanie deformácie trhu s dodávkami plynu. Teda aspoň to tvrdia ostatní hráči na trhu. Okrem sledovania toho do akej miery sa štátu bude „dariť“ kriviť plynový trh na Slovensku, bude zaujímavé sledovať aj kroky štátnych manažérov v podniku. Veľká radosť premiéra Roberta Fica z deformovania cien plynu za cenu udržania si voličov počúvajúcich na čarovnú formulku „lacné energie“, môže veľmi rýchlo vystriedať smútok zo správania svojich nominantov na čele podniku. V minulosti sme totiž boli neraz svedkami tunelovania podnikov, kde vládli štátni manažéri. Aj keď netreba zabúdať, že elegantne tunelovať vedia aj súkromné firmy.
V každom prípade budú štátom dosadení manažéri do SPP pod drobnohľadom. Bude stačiť, aby niekto z nich ukradol z podniku čo i len balík kancelárskych papierov, odnesie si to Fico. Ten, ktorý je presvedčený, že aj štátny podnik môže fungovať. V našom „právnom“ štáte síce nehrozí, že by nejakého manažéra alebo nebodaj politika za krádež v štátnom podniku zavreli. Ale nekalé či neprofesionálne praktiky štátnych plynárenských manažérov môže šéfovi socialistov politicky zlomiť krk.
Premiéra Roberta Fica tak čaká veľká výzva. Bude musieť dokázať svoje toľkokrát opakované slová – štát nie je zlý vlastník. Držme mu teda palce.
Nájdu skutočného experta?
Zaujímavé bude sledovať aj kroky pravicovej opozície. Tá by konečne mala medzi sebou nájsť aspoň jedného skutočného experta, ktorý vie aspoň základný rozdiel medzi elektrinou a plynom, a ktorý bude novým štátnym manažérom pozorne pozerať na prsty. Lebo to čo vyvádzala opozícia počas procesu preberania SPP štátom bolo slušne povedané smiešne. Opozícia by už mala napríklad prestať klamať o tom, že štát prevzal podnik, ktorý je stratový. No nie je. Aj v minulom roku vykázal dominantný dodávateľ plynu takmer tristomiliónový zisk. Áno, je pravda, že keby podnik nepredával plyn domácnostiam pod cenu, mohol byť ten zisk väčší. Ale mať stratu v jednom segmente zákazníkov, neznamená, že celý podnik je stratový. Taktiež by mala opozícia prestať zavádzať o tom, že štát preberá stratový SPP a jej bývalé ziskové dcéry SPP Distribúciu a Eustream, prenechala oligarchom a finančným skupinám. Štát zostáva v týchto podnikoch naďalej 51-percentným akcionárom. A na to, že štát v nich nemá manažérsku kontrolu, nech sa pýtajú svojich kolegov, ktorí začiatkom tohto milénia podnik predávali zahraničným investorom aj s manažérskymi právomocami.
Tak ako držím socialistom palce, aby sa im splnil sen o ziskovom netunelovanom štátnom podniku, tak isto držím palce pravičiarom, aby našli medzi sebou človeka či ľudí, ktorí rozumejú problematike a s ktorými spolu budeme odhaľovať skutočné prešľapy štátnych manažérov.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.