Na Slovensku sa vraj likviduje plynárenstvo. Upozorniť na to chceli plynárenskí odborári na proteste pred Úradom vlády SR. So záujmom som očakával ich heslá na náš vládny kabinet a hlavne na jeho predsedu. Veď nebýva zvykom, aby odborári štrajkovali proti ľavicovému premiérovi, ktorý sa s nimi bratríčkuje pri každej možnej príležitosti. Lenže na poslednú chvíľu sa všetko zmenilo.
Plynárenskí odborári sa mali koncom minulého týždňa stretnúť pred budovou, kde sídli slovenská vláda. Širokú verejnosť mali svojim protestom informovať, ako môže nový akcionár v SPP za devastáciu plynárenstva, a aký chybný krok robí vláda, keď preberá 100-percentný podiel samotnej matky SPP, ktorá vykazuje stratu. „Naša vláda spolu s novým akcionárom vykonávajú túto devastáciu úplne dôsledne“: citovala agentúra SITA šéfa plynárenských odborárov ešte pred samotným protestom.
So záujmom som teda očakával heslá odborárov na náš vládny kabinet a hlavne na jeho predsedu. Veď nebýva zvykom, aby odborári štrajkovali proti ľavicovému premiérovi, ktorý sa s nimi bratríčkuje pri každej možnej príležitosti. Lenže na poslednú chvíľu sa zmenilo tak miesto protestu, ako aj jeho cieľ. Odborári sa nakoniec zišli pred budovou finančnej skupiny, ktorá je jedným z akcionárov v spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH), od nového roka nového akcionára v SPP. Takže protest bol viac menej namierený už len proti finančnej skupine, ktorá podľa nich jediná môže za devastáciu slovenského plynárenstva. Takže som sa pikantných a neraz zábavných transparentov od priateľov premiéra na jeho adresu nedočkal. Škoda, určite by bolo veselo. Len by ma zaujímalo, kto v tomto prípade zaúradoval. Alebo, že by odborárov na poslednú chvíľu osvietilo?
Odborári sa však predsa len nenechali zahanbiť a heslá typu: „Do Dunaja žraloci“ tiež boli vcelku veselé. Nový akcionár po svojom nástupe asi začal robiť v podniku ekonomický poriadok, a siahol zamestnancom na niektoré sociálne istoty. Odborárom sa nepáčia viaceré zmeny v kolektívnej zmluve. Komu by sa to páčilo, že! Ale finanční žraloci len robia to, čo by robil každý iný kapitalista, ktorý nekupoval podnik na charitu, ale na tvrdý biznis.
Zaujímavé na celej veci je, že onedlho môže štát, ktorý sa od nového roka pravdepodobne stane jediným akcionárom matky SPP, ponechať pre jej zamestnancov v kolektívnej zmluve všetky možné aj nemožné výhody. Uvidíme teda, aké sociálne istoty im prinesú štátni manažéri. Manažéri dosadení súčasným vládnym kabinetom, ktorý tak miluje slovné spojenie: sociálne istoty.
Celkom dobrý nápad
Niektorí opoziční poslanci dokážu predsa aj konštruktívne pracovať a nielen kritizovať všetko a všetkých. Traja z nich prišli s celkom dobrou myšlienkou, a to zaviesť pri zmene dodávateľa takzvaný digitalizovaný podpis. Prostredníctvom tabletu by sa tak spotrebiteľ podpísal pod potrebné dokumenty a v prípade nejakých chýb vo formulároch, by už nemusel osobne ísť na predajné miesto dodávateľa energií za účelom opravy údajov. Poslanci chcú najmä eliminovať rôzne administratívne obštrukcie pri zmene dodávateľa. „Niektoré spoločnosti sa na základe rôznych obštrukcií pri papierovaní v súvislosti so zmenou dodávateľa energií snažia odberateľa znechutiť,“ myslia si poslanci.
Niektoré banky a mobilní operátori už s digitalizovaným podpisom veselo pracujú. Takže to evidentne funguje. Nakoľko však tento nápad osloví vládnucu stranu tak to je zatiaľ vo hviezdach. Očakávam však, že ho odmietnu už len preto, lebo s ním neprišli oni. A to je jedna z ďalších vecí, ktorá ma v našom parlamente vytáča do nepríčetnosti.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.