Greenpeace nebol spokojný s dodatočným konaním o dostavbe mochoveckých jadrových blokov. Trápili ich najmä vyčiernené dokumentácie. Škoda, že im neposkytli nevyčiernené dokumenty. Slovenskí grinpisáci by možno boli prví na svete, ktorí by skonštatovali, že jadrové bloky budú bezpečné.
Koncom minulého týždňa Úrad jadrového dozoru SR oznámil ukončenie opätovného konania vo veci dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Splnil si tak formálnu súdom nariadenú povinnosť „pokecať“ si so všetkými, čo im na srdci ležia dva nové jadrové bloky. Aktivisti z Greenpeace si v ťažkom niekoľkoročnom súdnom boji vydobyli priestor na to, aby presvedčili širokú verejnosť, ako aj dozorný orgán, že mochovecké jadrové bloky predstavujú pre Slovensko a tiež okolité krajiny bezpečnostnú hrozbu. Grinpisákom sa to však nepodarilo. Mochovce si aktivity ochranárov počas dodatočného konania ani nevšimli. Tí sa vyhovárali na všetko možné aj nemožné, najviac však na začiernené dokumentácie, ktoré im mali zabrániť, aby reálne zistili, či budú nové jadrové bloky bezpečné alebo nie. Škoda, že sa ku kompletnej dokumentácii nemohli dostať. Bolo by totiž zaujímavé sledovať, či by existovala aspoň minimálna šanca na to, aby Greenpeace po ich úplnom preštudovaní vyhlásil, že nové jadrové bloky budú bezpečné. Išlo by totiž o celosvetový prevrat. Slovenskí grinpisáci by tak zviditeľnili našu malú krajinu.
Dosť však bolo utópie. Treba si naliať čistého vína – grinpisáci budú stále dookola tvrdiť, že jadrové bloky sú zlé a nebezpečné. Bez ohľadu na to, koľko informácií o nich majú či nemajú. Patrí to proste medzi ich agendu.
Záujem verzus nezáujem
Začiatkom uplynulého týždňa začala spoločnosť Eustream, náš prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete, zisťovať, či bude mať kto dodávať prostredníctvom reverzu plyn zo Slovenska na Ukrajinu. Bude veľká sranda, keď náš podnik koncom júna zistí, že nášmu východnému susedovi nebude chcieť dodávať plyn nik. A reálne to aj hrozí. Ukrajina totiž v súčasnosti nepatrí medzi najdôveryhodnejších partnerov, ktorí si plnia svoje záväzky. Bude teda zaujímavé sledovať, potom, čo sa nikto neprihlási dodávať Ukrajincom plyn, či nejakí úradníci z Európskej komisie alebo nebodaj nejakí viceprezidenti spoza Atlantiku budú nútiť veľké energetické spoločnosti, aby ten kšeft zobrali. Nás totiž do projektu spätného chodu toku plynu celkom slušne dotlačili.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.