Slovenskí energetici nenašli v druhom sociálnom vládnom balíčku nič, čo by ich mohlo pri ich podnikaní vyrušovať. Určite by sa nepotešili, keby museli pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami robiť na základe vládneho rozkazu sociálnu politiku štátu.
Slovenský premiér Robert Fico, ktorý je preslávený skvelým marketingovým myslením, využil „uhorkovú sezónu“. Aj napriek minulotýždňovým horúcim dňom, počas ktorých väčšina z nás myslí akurát tak na vychladené pivo a studené jazero, oficiálne a znova za prítomnosti znudených a spotených novinárov a televíznych kamier predstavil druhý sociálny vládny balíček. Predstavených pätnásť opatrení nech hodnotia ekonómovia, samotní voliči či nebodaj analytici. Jedno je však isté. Po minulotýždňovom zverejnení druhého vládneho balíčka si mohli definitívne vydýchnuť najmä slovenskí energetici. Nenašli tam nič, čo by ich mohlo pri ich podnikaní vyrušovať. Určite by sa nepotešili, keby museli pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami robiť na základe vládneho rozkazu sociálnu politiku štátu. Napríklad v podobe nútených nižších cien energií. Aj keď voliči vládnucej strany by sa mohli smelo opýtať premiéra a jeho strany, že či si nezaslúžia aj nižšie ceny elektriny, keďže už v rámci prvého sociálneho balíčka dostali nižšie ceny plynu. Nestalo sa však a energetici do predstavenia tretieho sociálneho balíčka (že vraj niekedy v jeseni) môžu zostať pokojní.
Do druhého sociálneho balíčka sa predsa len dostali dve už dávnejšie známe opatrenia, ktoré majú s energetikou niečo spoločné. Ide o poskytnutie štátnej podpory pri zatepľovaní a podpory pri nákupe a inštalácii malých obnoviteľných zdrojov v domácnostiach. V tomto prípade však vôbec nemožno hovoriť o nejakých strašiakoch pre slovenských energetikov. Práve naopak, schopnejšie energetické firmy môžu chytiť príležitosť za pačesy a využiť tieto opatrenia vo svojej prospech. Napríklad svojim klientom pri realizácii týchto opatrení môžu rôznymi spôsobmi pomôcť či poradiť, a tak im ukázať, ako im na nich záleží.
Dodržaný sľub
Na chvíľu sa vráťme ešte k predchádzajúcemu týždňu, v ktorom zaujali dve energetické informácie. Prvou bolo ohlásenie regulačného úradu o znižovaní cien plynu pre domácnosti v priemere o necelé štyri percentá. Následne premiér oznámil splnenie posledného sľubu z prvého balíčka, a to výšku plynových vratiek pre domácnosti. Tá bude na úrovni 6 % ročnej platby za dodávku plynu. Šéfovi Slovenska sa tak podarilo dodržať sľub o súhrnom dvojcifernom znižovaní cien plynu pre domácnosti v rokoch 2015 a 2016. S novoročným znížením cien plynu o zhruba jedno percento je to totiž súhrne už 11 %. A to treba ešte dodať, že sa blíži koniec roka, kde regulačný úrad tradične oznamuje nové ceny plynu na budúci rok. Treba už len dúfať, že firmy majú priestor a kondíciu na zníženie cien plynu, tak aby sa zachovala na Slovensku aspoň aká taká konkurencia, a že najväčší dodávateľ plynu v rukách štátu má priestor a kondíciu na sociálnu politiku štátu v podobe plynových vratiek, ktoré vyjdú štátny podnik na 47 miliónov eur. Nikto totiž z nás nechce, aby sa znova naplnili toľkokrát opakované slová súčasného vodcu krajiny o znižovaní cien plynu počas jeho vládnutia a o zvyšovaní cien plynu počas pravicových vlád. Lebo ani ON tu nebude večne a umelo znižované ceny plynu by nás mohli počas vládnutia INÉHO veľmi ľahko v podobe skokovitého nárastu cien plynu čoskoro dobehnúť.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.