Dnes už je potrebná najmä veľká odvaha, neskutočná snaha a malý zázrak. Presvedčiť totiž všetky členské krajiny Európskej únie, aby sa podriadili a prijali predstavu Slováka o novom spoločnom energetickom trhu, bude nadľudská úloha.
Minulý týždeň prišli do nášho hlavného mesta európski ministri zodpovední za energetiku. Nič dôležité neprijali, ale po stýkrát si pokecali o nutnosti zníženia cien elektriny. A to najmä pre firmy, ktoré vďaka vysokým cenám strácajú na konkurencieschopnosti voči podnikom z Ameriky či z Ázie. Slovenský eurokomisár na tlačovke znova sľúbil, že do konca roka budú všetci čumieť, ako jeho pracovníci na čele s ním pripravia nové pravidlá, vďaka ktorým vznikne jednotný energetický trh, ktorý umožní urobiť poriadok v cenách elektriny a vďaka čomu následne klesne koncová cena elektriny pre európskych odberateľov. Minulého roku sme mu v tomto úsilí začali držať palce. Dnes už iba držať palce nestačí. Dnes už je potrebná najmä veľká odvaha, neskutočná snaha a malý zázrak. Presvedčiť totiž všetky členské krajiny Európskej únie, aby sa podriadili a prijali predstavu Slováka o novom spoločnom energetickom trhu, bude nadľudská úloha. Pri predstave, že napríklad Nemci sa podriaďujú novým pravidlám na trhu s elektrinou a robia poriadok v podpore obnoviteľných zdrojov energií, sa totiž nejednému energetikovi vyčarí na tvári úsmev. V súčasnosti je jednoducho veľmi ťažké si predstaviť, že by sa vyspelejšie ekonomiky podriadili tým slabším. Ale keby sa toto náhodou podarilo, tak potom veľký aplauz a klobúk dole pre nášho kariérneho diplomata. Paradoxne môže k vzniku jednotného energetického trhu pomôcť Brexit. Francúzsko a Nemecko sa totiž vo svojej ješitnosti môžu zaťať a ukázať Britom ako vie byť Európa jednotná a spoločná.
A ešte niečo k tejto téme. Európske firmy, či ostatní odberatelia, by nemali byť v otázke cien elektriny naivní. Nikdy nebude mať európsky priemysel takú lacnú elektrinu, ktorá by mu dala možnosť konkurenčne predbehnúť firmy z Ameriky či Ázie. Európske krajiny a ich firmy sa totiž na rozdiel od nich aspoň ako tak snažia investovať do ochrany našej matičky Zeme. Napríklad podporou obnoviteľných zdrojov energií, či dodržiavaním Kjótskeho protokolu. A taká ochrana Zeme nie je lacná záležitosť, čo sa musí zákonite niekde prejaviť. Napríklad aj vo vyšších cenách elektriny. Dúfajme, že Európa aj napriek hrozbe lacnejších výrobkov z Číny na to nikdy nerezignuje.
Splnený sen
Uplynulý týždeň sa verejnosť taktiež dozvedela, že ruský Rosatom bude pri tom, ako sa budú spúšťať nové mochovecké jadrové bloky do prevádzky. Tak dlho obliehali Slovensko až sa im nakoniec splnil sen o jadrovej zákazke v tejto malebnej krajine. Najprv im nevyšiel pokus presvedčiť vládu, ktorá mimochodom patrí medzi jadrových ultrafans, o garancii výkupných cien elektriny z nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach, na čom stroskotal ich vstup do tohto projektu. Nezostalo im nič iné, ako sa zamerať na dostavbu Mochoviec. Vedeli, že nové bloky sú na princípe ruskej technológie. Takže nebolo to až také prekvapivé, že sa im podarilo nasáčkovať aspoň do tohto projektu. Je však pravdou, že vždy lepší Rusi pri dokončení dostavby ruských reaktorov, ako napríklad Číňania, ktorí tu taktiež po Európe pobehujú ako hladní vlci.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.