Slovenské elektrárne oživili na treťom mochoveckom bloku blokovú dozorňu. Podľa šéfa SE Nicolu Cotugna sa týmto potvrdil ich záväzok dostavať tretí a štvrtý blok EMO podľa plánu.
Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) dosiahla svoj ďalší míľnik. Slovenské elektrárne (SE), ktoré dostavujú mochovecké bloky, oživili novú blokovú dozorňu na treťom bloku, ktorú tiež nazývajú mozgom elektrárne. Ako informoval na stretnutí s novinármi predseda predstavenstva Slovenských elektrární Nicola Cotugno, tretí blok tak vstupuje do fázy testovania. Tretí mochovecký blok je v súčasnosti dokončený na 90 %, projekt ako celok na 84 %.
Elektrárne potvrdzujú záväzok dostavať bloky podľa plánu
„Oživili sme mozog nového tretieho bloku elektrárne Mochovce, ktorý bude diaľkovo riadiť všetky systémy bloku. Týmto potvrdzujeme náš záväzok dostavať tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce podľa plánu,“ povedal Cotugno. Tretí blok by tak mal byť uvedený do prevádzky koncom budúceho roka a štvrtý blok o rok neskôr. „Úplne zo striktne konzervatívneho hľadiska môžeme pripustiť, že môže dôjsť k istému omeškaniu. Keďže nemáme krištáľovú guľu, nemôžeme povedať, že v budúcnosti nevyskočí žiaden problém. Lenže dnes môžem potvrdiť, že v októbri alebo v novembri bude palivo v reaktore. Je to ťažký, ale realistický pohľad na vec,“ povedal Cotugno. Prvá vyrobená elektrina z tretieho bloku by tak podľa neho mohla byť dodaná do siete koncom budúceho roka, alebo začiatkom roka 2017.
Spusteniu blokovej dozorne tretieho bloku predchádzalo oživenie celého reťazca elektrického napájania k prevádzkovému riadiacemu systému z vonkajšieho 110 kilovoltového vedenia a strednonapäťového a nízkonapäťového rozvodu k 24 kilovoltovému elektrickému napájaniu.
Dostavba podporuje takmer 10 tisíc pracovných miest
Podľa slovenského dominantného výrobcu elektriny sa počas desiatich mesiacov tohto roka na projekte dostavby Mochoviec významne zrýchlili stavebné činnosti a zvýšil sa počet stavebných pracovníkov. Maximálny počet pracovníkov sa z necelých štyri tisíc v roku 2014 zvýšil o zhruba 20 % na 4 800 v tomto roku. Z celkového počtu dodávateľov na stavbe je 53 % slovenských spoločností a 10 % českých. Na dostavbe sa taktiež podieľajú firmy z Nemecka či Talianska. Slováci tvoria celkovo 78 % pracovníkov. Elektrárne odhadujú, že priamo alebo nepriamo prispieva dostavba mochoveckých blokov k vzniku zhruba 10 tisíc pracovných miest.
Rozpočet sa snažia dodržať
Po dokončení budú mať nové jadrové bloky v Mochovciach inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Celkové náklady na dostavbu mochoveckých blokov by mali dosiahnuť 4,63 miliardy eur. „Pracujeme na tom, aby sme optimalizovali projekt. To znamená, aby sme náklady udržali na čo najnižšej úrovni. Môžem potvrdiť, že sa stále hýbeme v rozpočte, ktorý bol schválený akcionármi v novembri minulého roku na úrovni 4,6 miliardy eur,“ konštatoval Cotugno.