Veľkí výrobcovia tepla sa ohradili proti niektorým tvrdeniam opozičných poslancov, ktoré zazneli v pléne počas rozpravy k opozičnému návrhu novely o tepelnej energetike. Po dohode so šéfom parlamentného hospodárskeho výrobu Jánom Hudackým mu zaslal Slovenský zväz výrobcov tepla vysvetľujúci list.
Domové kotolne verzus centrálne zásobovanie teplom (CZT). Zdá sa, že ide o nekonečný boj medzi veľkými teplármi a záujmami vlastníkov bytov ovplyvnených predajcami kotlov. Novela zákona o tepelnej energetike, ktorú parlament schválil v minulom roku, dala veľkým teplárom do rúk menší tromf v podobe povinnosti prizvať ich do stavebného konania pri povoľovaní výstavby domovej kotolne. To sa nepáči niektorým združeniam zastupujúcim vlastníkov bytov, či zopár opozičným politikom. Tí na čele s poslancom za OĽaNO Jozefom Viskupičom už dvakrát navrhovali zmeniť novelu zákona o tepelnej energetike. Chceli pri výstavbe domových kotolní zrušiť postavenie veľkých dodávateľov tepla v stavebnom konaní ako dotknutého orgánu. Pochopenie u vládnych poslancov však nezískali, a tak boli zakaždým neúspešní.
Poslali list
Veľkí výrobcovia tepla sa ohradili proti niektorým tvrdeniam opozičných poslancov, ktoré zazneli v pléne počas rozpravy k opozičnému návrhu novely o tepelnej energetike. Po dohode so šéfom parlamentného hospodárskeho výrobu Jánom Hudackým mu zaslal Slovenský zväz výrobcov tepla vysvetľujúci list. „Novelu zákona o tepelnej energetike z roku 2014 vnímame ako čiastočné zrovnoprávňovanie všetkých výrobcov tepla, vrátane výrobcov tepla v kotolniach bytových domov. Jedni aj druhí dodávajú teplo pre obyvateľstvo. Základné posolstvo zákona z nášho pohľadu zostáva nezmenené – vytvoriť legislatívne podmienky na bezpečnú, stabilnú, ekologickú a cenovo dostupnú dodávku tepla spotrebiteľom. Zákon berie do úvahy všetkých spotrebiteľov tepla, tých, ktorí sa chcú odpojiť od CZT, ale aj tých, ktorí zostanú pripojení na sústavu CZT,“ uviedli teplári v liste, ktorý má portál vEnergetike.sk k dispozícii.
Odmietajú tvrdenia o práve veta
Opozičný poslanec Viskupič je presvedčený, že súčasný stav, podľa ktorého dodávateľ tepla môže svojím stanoviskom vetovať vznik vlastnej konkurencie, či svojvoľne brániť v konaní nezaloženom na princípe podnikania, je neprijateľný. Teplári odmietajú tvrdenie, že by mali právo veta. Dodávateľ tepla sa podľa teplárenského zväzu v stavebnom konaní vyjadruje k výstavbe a úpravám v existujúcich sústavách tepelných zariadení realizovaných na vymedzenom území výlučne len z hľadiska záujmov chránených zákonom o tepelnej energetike. „Stavebný úrad v stavebnom konaní posúdi každé záväzné stanovisko dodávateľa z hľadiska dodržania rozsahu pôsobnosti dodávateľa vyplývajúcej zo zákona o tepelnej energetike. Ak pritom zistí, že záväzné stanovisko dodávateľa bráni povoleniu výstavby zdroja tepla, je povinný začať konanie o riešení rozporov medzi záväznými stanoviskami. Podľa stavebného zákona, ak vznikne spor v dôsledku záväzného stanoviska vlastníka sietí, postúpi stavebný úrad takéto záväzné stanovisko nadriadenému orgánu, ktorým je v tomto prípade Ministerstvo hospodárstva SR. V skutočnosti teda dodávateľ v stavebnom konaní nemá právo veta ako bolo prezentované, dokonca aj v NR SR,“ vysvetľujú teplári.
Právomoci obce
Teplárenské spoločnosti upozorňujú na to, že veľké právomoci v oblasti tepelnej energetiky majú jednotlivé samosprávy. Obce by sa mali riadiť pri povoľovaní odpájania sa od CZT svojou vlastnou koncepciou rozvoja v oblasti tepelnej energetiky, ktorú by mali aktualizovať raz za päť rokov. Samospráva sa tak môže sama rozhodnúť, akú politiku v tepelnej energetike si zvolí. „Ak sa obec rozhodne povoľovať odpájanie od CZT musí si uvedomiť, že ostatným jej obyvateľom na CZT stúpne cena tepla a zhorší sa kvalita ovzdušia na danom sídlisku. Súčasne by obec mala obyvateľom predstaviť aj plán „B“, ako bude riešiť zásobovanie obyvateľstva teplom, respektíve čo spraví ak sa systém CZT rozpadne,“ upozorňujú teplári, podľa ktorých každé odpojenie od CZT znamená nie len vyššie platby za teplo pre tých, ktorí zostávajú na CZT, ale aj precedens, ktorý smeruje k rozpadu CZT. „A tu nejde „len“ o budúci vzhľad bytových domov a celých sídlisk a „len“ o kvalitu ovzdušia na sídliskách, ale aj o veľmi citlivú sociálnu oblasť. Nie každý konečný spotrebiteľ bude mať v prípade rozpadu systému CZT z dôvodu nesystémových odpájaní možnosť finančne sa podieľať na výstavbe nového zdroja tepla,“ dodávajú teplári.
Neprehľadné ceny
Teplárenské spoločnosti upozorňujú odberateľov, aby si pred rozhodnutím postaviť svoju vlastnú kotolňu vypracovali podrobný projekt vrátane analýzy ceny tepla a teplej úžitkovej vody. „Táto cena musí obsahovať všetky súvisiace náklady na realizáciu a prevádzku kotolne počas jej predpokladanej životnosti. Ak bytový dom bude účtovať niektoré fixné náklady vo fonde prevádzky, údržby a opráv fixné náklady na teplo a teplú vodu, tak vlastníkovi bytu boli predkladané nereálne a skreslené náklady na teplo. Deklarované vyjadrenie dodávateľa zariadení o úsporách nákladov na teplo je málo,“ uviedli teplári.
Znečistené ovzdušie
Veľkí výrobcovia tepla taktiež upozorňujú na zhoršenú kvalitu ovzdušia na sídliskách s veľkým počtom domových kotolní. „Pre CZT sú stanovené prísne hodnoty emisií a ich plnenie je kontrolované. Domové kotolne a ani plynové zdroje tepla v bytoch nemajú stanovené žiadne limity a ich kontrola z hľadiska vplyvu na ovzdušie nie je takmer žiadna. Koncentrácia množstva takýchto malých nekontrolovaných zdrojov pri nepriaznivých rozptylových podmienkach môže spôsobovať smogovú situáciu,“ konštatovali v liste teplári.
Jedni proti, druhí za
Na novelu zákona o tepelnej energetike majú rôzne názory aj organizácie zastupujúce vlastníkov bytov. Kým viceprezidentka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku Anna Krajčiová tvrdí, že novela zákona prináša stabilizáciu cien tepla, Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku organizovala proti novele petíciu. Chcelo sa obrátiť aj na prezidenta SR a nevylučilo ani verejné protesty.