V minulom roku sa na Slovensku vyťažilo 91 miliónov metrov kubických plynu. Rok predtým to pritom bolo 98 miliónov metrov kubických.
Viacerí z nás možno ani netušili, že aj na Slovensku sa ťaží plyn. Ide síce o povestnú kvapku v mori, ale predsa. V minulom roku sa na Slovensku vyťažilo 91 miliónov metrov kubických zemného plynu. Pri celoročnej slovenskej spotrebe plynu na úrovni 5,1 miliárd metrov kubických však ide o nezanedbateľné množstvo. Preto zhruba 98 % domácej spotreby plynu musíme naďalej zabezpečovať importom. Najmä z Ruska.
Nie optimistické vyhliadky
Na vlastnú ťažbu plynu sa nebudeme môcť spoľahnúť ani v budúcnosti. Aj keď spoločnosti u nás realizujú prieskumné vrty, nájsť nové náleziská plynu na našom území je z roka na rok ťažšie. Ťažba plynu na Slovensku tak pomaly, ale isto klesá. Kým v minulom roku sa v našej krajine vyťažilo spomínaných 91 miliónov metrov kubických, rok predtým to bolo 98 miliónov metrov kubických. Podľa Ministerstva hospodárstva SR sa v dlhodobom horizonte dá predpokladať, že pokračovanie ťažby zemného plynu zo súčasných zdrojov bude mať klesajúci trend. „Prípadné zmeny do tohto trendu môžu priniesť len novoobjavené ložiská. Ťažené objemy však budú závisieť od rozsahu, charakteru a lokalizácie prípadných nových ložísk. Nezanedbateľným faktorom bude aj ekonomická náročnosť ťažby z takýchto ložísk,“ uviedol rezort hospodárstva vo svojej správe.
Zlaté časy pominuli
Ťažba zemného plynu na Slovensku dosiahla svoj vrchol v rokoch 1958 až 1962, keď sa ťažilo 1,1 až 1,3 miliárd metrov kubických plynu ročne. Začiatkom 70. rokov sa ťažba plynu znížila, pričom sa ročne ťažilo 900 až 700 miliónov metrov kubických plynu. Za sto rokov rozvoja plynárenstva boli na území Slovenska objavené ložiská s celkovým objemom viac ako 25 miliárd metrov kubických geologických zásob zemného plynu. Firma Nafta, ktorá patrí na Slovensku medzi najznámejšie spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou a skladovaním plynu, objavila na našom území 26 ložísk ropy a plynu, pričom prevažná väčšina zásob ropy a plynu bola objavená v období od 50. do 80. rokov minulého storočia.
Plyn zo Záhoria a z Východu
Plyn na Slovensku sa ťaží najmä v Záhorskej nížine, hlavne v okolí miest Malacky a Gbely. Plyn môžeme nájsť aj na východe republiky. V roku 2012 firma Nafta na území Viedenskej panvy a Východoslovenskej nížiny realizovala spolu sedem prieskumných vrtov, ktoré v súčasnosti testuje. „Ďalšie vrtné projekty sú plánované v blízkej dobe na základe dát získaných z už realizovaných prieskumných aktivít,“ informovala spoločnosť Nafta, ktorá má v súčasnosti povolenie na prieskumnú činnosť pokrývajúcu dva tisíc kilometrov štvorcových a povolenie na ťažbu s výmerou viac ako tristo kilometrov štvorcových.