Exekučná imunita sa má vzťahovať na nehnuteľný majetok, peňažné prostriedky, pohľadávky a finančné nástroje vo vlastníctve takýchto držiteľov povolenia, ako aj na ich iný majetok, slúžiaci na výrobu a rozvod tepla.
Vláda v stredu schválila novelu zákona o tepelnej energetike. Ako priblížil predkladateľ, premiér Robert Fico, cieľom právnej úpravy je zaviesť absolútnu exekučnú imunitu pre držiteľov povolenia na výrobu a rozvod tepla, ktorí sú právnickými osobami so stopercentnou majetkovou účasťou štátu. Exekučná imunita sa má vzťahovať na nehnuteľný majetok, peňažné prostriedky, pohľadávky a finančné nástroje vo vlastníctve takýchto držiteľov povolenia, ako aj na ich iný majetok, slúžiaci na výrobu a rozvod tepla. Novela sa má týkať aj práve prebiehajúcich exekučných konaní. „Exekvovanie aktív v takýchto subjektoch môže spôsobiť Slovenskej republike značné hospodárske škody,“ píše sa v materiáli. Ministri zároveň schválili k novele návrh na skrátené legislatívne konanie.
Na vine je paroplyn
Novela zákona podľa premiéra reaguje na súdny spor medzi bývalým Paroplynovým cyklom, ktorý bol v rukách Penty a štátnou Bratislavskou teplárenskou spoločnosťou, a. s. „Tento spor zo smiešnych pár korún sa dostal na úroveň až 30 miliónov eur,“ povedal. Podľa neho štát najskôr tieto spory vyhral, Ústavný súd SR však neskôr rozhodnutia v prospech štátu zrušil. Potom podľa Fica rozhodoval súd opäť a tentokrát vyhovel Pente. „Penta má v rukách právoplatný, vykonateľný titul vo výške 30 miliónov eur voči štátnej Bratislavskej teplárenskej spoločnosti,“ upozornil premiér. Podľa neho je naliehavým verejným záujmom, aby Bratislavská teplárenská spoločnosť mohla ďalej pokračovať vo svojej činnosti.
Štát vlastní šesť najväčších teplární v Bratislave, v Žiline, v Trnave, v Košiciach, v Martine a vo Zvolene. Predchádzajúce pravicové vlády ich chceli predať, no pre predčasné voľby sa im to nepodarilo.