Ministerstvo hospodárstva SR potvrdilo, že predaj nebude podporovať pokiaľ nebudú dostavané Mochovce. Nevylúčilo však, že štát o akcie v istej fáze predaja záujem prejaví.
Už o zhruba mesiac očakáva talianska spoločnosť Enel záväzné ponuky na kúpu ich 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Najvyšší predstavitelia talianskeho investora nahlas a jednoznačne povedali, že 9. máj je tým dňom, dokedy budú prijímať záväzné ponuky. O majoritný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny sa v prvom kole pravdepodobne pobijú štyria záujemcovia. Aspoň toľko ich prejavilo záujem o elektrárne aj nezáväzne koncom vlaňajška. Hovorilo sa aj o chúťkach štátu. Či už na celý predávaný podiel, alebo aspoň na časť podielu, vďaka ktorému by si štát ako 34-percentný akcionár v Slovenských elektrárňach posilnil svoju pozíciu. Prvé kolo však bude zrejme bez štátu. Vyzerá to tak, že celú vec bude nateraz sledovať z úzadia.
Kde sa iní bijú…
Na otázku, či štát pošle Talianom do 9. mája ponuku odpovedalo Ministerstvo hospodárstva SR, ako vykonávateľ minoritného podielu v elektrárňach, vyhýbavo. Pridalo sa k vyjadreniam premiéra Roberta Fica, podľa ktorého štát nebude súhlasiť s predajom akcií pokiaľ sa nedostavajú dva jadrové bloky v Mochovciach. Aj keď ministerstvu zrejme stačí, aby bola dostavba aspoň garantovaná. „Prioritou naďalej zostáva dostavba jadrovej elektrárne v Mochovciach a štát nebude podporovať predaj akcií spoločnosti Enel, pokiaľ nebude garantovaná a splnená podmienka dostavby Atómovej elektrárne Mochovce,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková. Avšak ani ministerstvo, podobne ako premiér, znova nevylúčilo, že štát o akcie v istej fáze predaja záujem prejaví. „Nevylučujeme možnosť a záujem posilnenia pozície štátu v Slovenských elektrárňach,“ dodala Žiaková.
Na detaily skúpe ministerstvo
Či štát zaujal vyčkávaciu taktiku, či vôbec vstúpi do procesu predaja elektrární a kedy a o aké množstvo predávaného podielu by mohol mať na konci dňa záujem, sme sa od ministerstva nedozvedeli. Nateraz totiž rezort hospodárstva nechce nič prezradiť. „Konkretizovať detaily by bolo predčasné,“ konštatovala Žiaková. Tomu, že štát v celom procese predaja elektrární zaujal vyčkávaciu taktiku, však napovedá fakt, že štát si zatiaľ v podniku nerobil žiadny detailný audit. Hoci ten by bol preňho, ako minoritného akcionára sťažujúceho sa na problémy dostať sa k rôznym údajom, zaujímavý aj v prípade, že by nakoniec o predávané akcie nemal záujem.
Česi, Česi, Maďari a Fíni?
Svoj záujem o predávaný podiel Slovenských elektrární bez zbytočných tajností prezradili dvaja záujemcovia. Ide o českú energetickú skupinu ČEZ a bratislavskú rafinériu Slovnaft patriacu do skupiny MOL, ktorá sa o elektrárne zaujíma v spolupráci s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Zvyšný dvaja záujemcovia zostali anonymní. Mediálne sa však hovorí o českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH) a o fínskom investorovi Fortum. Ešte skôr sa hovorilo aj záujme čínskeho investora China National Nuclear Corporation.
Vráti sa im investícia?
Taliansky Enel pred deviatimi rokmi zaplatili za majoritný podiel v Slovenských elektrárňach 840 miliónov eur. Je otázne, či sa im táto investícia teraz aspoň vráti. K tejto sume totiž treba pripočítať ešte 200 miliónov eur, ktoré žiada štát za vyrovnanie za privatizáciu, ktorá doteraz nie je uzavretá. Pod akú cenu Enel nepôjde zatiaľ nie je jasné. Známe je len to, že za 66-percentný podiel očakáva menej ako dve miliardy eur. Šéf Enelu Francesco Starace pred necelými dvoma týždňami na výročnej tlačovej konferencii talianskej energetickej skupiny v Londýne totiž povedal, že predaj Slovenských elektrární je súčasťou balíka v objeme 2 mld. eur, ktoré chcú získať za aktíva, ktoré v súčasnosti Enel predáva v Amerike, v Taliansku a na Slovensku. Pri komentovaní hodnoty predávaného majetku na Slovensku finančný riaditeľ Enelu Alberto De Paoli povedal, že vyššie spomínaná suma už v sebe zahŕňa aj čistý dlh Slovenských elektrární vo výške 600 miliónov eur, ktorý bude v tomto roku ešte rásť pre dostavbu dvoch jadrových blokov v Mochovciach.