Premiér Robert Fico na tlačovej besede po rokovaní vlády garantoval, že SPP nebude počas vládnutia jeho kabinetu podávať návrhy na zvyšovanie cien plynu pre domácnosti. Naopak, budú sa snažiť ich ešte znížiť.
Po zhruba desiatich mesiacoch sa podarila štátu dlhoočakávaná transakcia. Štát ovládol najväčšieho dodávateľa zemného plynu na Slovensku, spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Premiér Robert Fico ako aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský na tlačovej besede po rokovaní vlády neskrývali radosť. „Považujeme to za veľmi prospešné pre túto krajinu. Ľudia sa nemusia obávať, že by došlo k zvyšovaniu cien plynu. Považujeme proces prevzatia SPP z hľadiska cenovej politiky za veľmi dôležitý. Ja sa z toho rozhodnutia veľmi teším,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico. „Dnes bola táto transakcia schválená na valnom zhromaždení spoločnosti. V najbližších dňoch dovolíme nových manážerov do podniku. Začiatkom budúceho týždňa bude proces výberového konania ukončený,“ dodal minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
Jedinou cenou dlh
Štát preberá 49-percentný podiel od spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). Tá ho získala začiatkom minulého roka od predchádzajúcich vlastníkov, francúzskej spoločnosti GDF Suez a nemeckej E.ON Ruhrgas. Jedinou cenou, ktorú štát zaplatí za prevzatie minoritného podielu, je prevzatie celého dlhu vygenerovaného v SPP. Podľa materiálu, o ktorom v septembri minulého roka rokovala vláda, v podniku zostane po nástupe štátu čistý dlh vo výške 120 miliónov eur. Česká firma EPH sa tak zbaví dlhu vo výške 59 miliónov eur. Premiér Fico hovorí o tom, že štátu sa podarí zlikvidovať dlh v SPP do štyroch rokov.
Pomôže nová zmluva s Gazpromom?
Procesu preberania matky SPP štátom sme sa venovali aj v našom samostatnom Špeciáli. Prečítajte si, čo prevzatiu spoločnosti štátom predchádzalo:
Chcú diktovať ceny plynu
Hlavným dôvodom, prečo sa vláda Roberta Fica rozhodla pre prevzatie 49-percentného podielu SPP , bolo ovládnutie cenotvorby plynu v dominantnom dodávateľovi. „Nebudeme podávať nezmyselné cenové návrhy, ktoré by poškodzovali ľudí. Budeme mať absolútnu kontrolu nad kalkuláciou nákladových položiek,“ podotkol Fico, s tým, že cenovú stabilitu v oblasti cien plynu udržia minimálne ešte počas dvoch rokov vládnutia jeho kabinetu. „Pokiaľ som predsedom vlády nebude SPP podávať cenové návrhy na zvýšenie cien plynu pre domácnosti. Naopak budeme tlačiť na ich znižovanie,“ konštatoval Fico.
Spokojní Česi
Česká skupina EPH je vcelku rada, že sa podielu v SPP zbavila. „Regulovaná cena zemnného plynu pre domácnosti na Slovensku dlhodobo nepokrýva náklady a zachovanie nízkych cien pre segment domácnosti je politickou prioritou súčasnej slovenskej vlády, ktorú rešpektujeme. V takom prípade je plná kontrola štátu na obchodníkom s energiami logickým riešením, ktoré eliminuje riziko sporov oboch akcionárov,“ uviedol predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský. Ako dodal, SPP predávajú štátu s dobrým pocitom a v lepšej kondícii ako podnik prevzali od predchádzajúcich akcionárov. „Podarilo sa nám renegociovať parametre kontraktu s Gazpromom, výrazne znížiť prevádzkové náklady a zlepšiť strategické postavenie spoločnosti na trhu,“ uzavrel Křetínský.
Štát získal kontrolu aj nad dcérami
Slovensko spolu s SPP taktiež získalo kontrolu nad niektorými jej dcérskymi spoločnosťami. Ide o firmy SPP CZ a SPP CNG. Podnik SPP CZ je obchodníkom s energiami v Českej republike. Spoločnosť SPP CNG je dodávateľom stlačeného zemného plynu a prevádzkovateľom siete plniacich staníc. Nezmenili sa podiely v dvoch najväčších dcérskych spoločnostiach, v SPP Distribúcia a Eustream. V nich bude štát prostredníctvom SPP Infrastructure naďalej kontrolovať 51-percentný podiel a EPH 49-percentný. Manažérsku kontrolu v podnikoch však bude držať v rukách naďalej česká energetická skupina.