Nasvedčuje tomu fakt, že za celý rok, odkedy Enel oficiálne oznámil svoj plán predať Slovenské elektrárne, štát neposlal do podniku žiadneho poradcu, ktorý by mu dal reálny pohľad na skutočný stav spoločnosti či už po právnej, technickej alebo ekonomickej stránke.
Mesiac jún nepriniesol zo strany štátu v otázke predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární očakávané rozuzlenie. Avizované rokovanie medzi predstaviteľmi slovenskej vlády a najvyššími manažérmi talianskej spoločnosti Enel, ktorá spomínaný podiel predáva, sa totiž v júni nakoniec neuskutočnilo. Nateraz nie je ani známe, kedy by sa mohli predstavitelia oboch táborov k téme predaja slovenského dominantného výrobcu elektriny najbližšie stretnúť. „Zatiaľ nový termín nebol dohodnutý,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková.
Nezodpovedané otázky
Od rokovania slovenských vládnych predstaviteľov na čele s premiérom Robertom Ficom a ministrom hospodárstva Vazilom Hudákom s predstaviteľmi Enelu sa očakáva najmä odpoveď na otázku, aký postoj zaujme štát k predaju elektrární. Vláda totiž stále definitívne nepovedala, či do predaja akcií pôjde a ak áno, či bude mať záujem len o 17-percentný podiel alebo pôjde po celom predávanom podieli. Vládni predstavitelia stále len dokola opakujú, že v celej záležitosti je v súčasnosti najdôležitejšia dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Minsterstvo hospodárstva SR sa v súčasnosti zameriava na dostavbu tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce, ktorých dokončenie je prioritou,“ zopakovala po niekoľkýkrát Žiaková.
Štát bez poradcu
V súčasnosti je otázne, či štát do nejakej kúpy akcií elektrární ešte pred budúcoročnými parlamentnými voľbami vôbec pôjde. Nasvedčuje tomu fakt, že za celý rok, odkedy Enel oficiálne oznámil svoj plán predať Slovenské elektrárne, štát neposlal do podniku žiadneho poradcu, ktorý by mu dal reálny pohľad na skutočný stav spoločnosti či už po právnej, technickej alebo ekonomickej stránke. Podľa Žiakovej tak možno urobí štát niekedy v budúcnosti. „Nevylučujeme, že v budúcnosti, v prípade, že sa vláda SR rozhodne pre prípadnú kúpu akcií Slovenských elektrární, zrealizujeme aj výberové konanie na poradenskú spoločnosť,“ uviedla Žiaková. Dá sa teda predpokladať, že v súčasnosti štát nebude mať záujem o kúpu predávaného podielu elektrární. Ťažko si je totiž predstaviť s akou ponukou pre Enel by prišiel štát na plánované rokovanie, keď nemá žiadne informácie z hĺbkového auditu slovenského výrobcu elektriny. Aj keď je pravda, že minister financií Peter Kažimír už dávnejšie prišiel s výpočtom, že hodnota predávaného podielu elektrární sa blíži k nule. Toto ohodnotenie predávaného majoritného podielu elektrární si osvojil aj premiér Fico.
Investori poradcov majú
Dvaja istí záujemcovia, ktorí oficiálne oznámili svoj záujem o predávaný podiel elektrární, svojich poradcov už majú v podniku dlhšie. „V transakciách obdobného rozsahu obvykle využívame služby top poradenských a konzultačných služieb, a to najmä medzinárodných bánk a právnych, finančných, daňových a technických poradcov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Energetického a průmyslového holdingu Daniel Častvaj. Okrem nich sa oficiálne uchádza o predávaný podiel aj konzorcium slovenskej rafinérie Slovnaft a maďarskej spoločnosti MVM Group. Ani oni nenechali nič na náhodu. „Konzorcium Slovnaft a MVM spolupracuje s tímom medzinárodných poradcov počas celého procesu,“ uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár.
Aj Číňania a Fíni?
Dlho sa hovorilo aj o záujme čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation. Tá však prednedávnom podľa agentúry Reuters uviedla, že stále len zvažuje predloženie ponuky. Podľa medializovaných informácií nie je vylúčený ani záujem fínskej spoločnosti Fortum, ktorá to však nikdy nepotvrdila, ale ani nevylúčila.