Minister hospodárstva Pavol Pavlis potvrdil, že SPP stále dostáva z Ruska menej plynu. Obmedzenie dodávok plynu však podľa neho nespozorujú ani domácnosti ani slovenské firmy.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ako najväčší dodávateľ zemného plynu na Slovensku, stále eviduje menšie dodávky zemného plynu z Ruska. Po stredajšom rokovaní vlády to potvrdil minister hospodárstva Pavol Pavlis. Minister však nateraz nechcel konkretizovať, o koľko plynu menej dostáva SPP. „Dodávky plynu sú na takej istej úrovni ako v poslednom období. Nerád by som hovoril konkrétne číslo. Mohlo by to poškodiť záujmy SPP, ale je pravda, že dodávky sú krátené asi v takom rozsahu, ako boli v minulosti,“ povedal Pavlis.
Pripravení na zimu
Podľa ministra sú plynári aj naďalej pripravení na zimnú sezónu. Obmedzenie dodávok plynu podľa neho nespozorujú ani domácnosti, ani slovenské firmy. „Zimu bez väčších problémov prežijeme. Dodávky, ktoré sú, nám zatiaľ postačujú, aby sme zabezpečili dodávky pre domácnosti alebo priemysel,“ konštatoval Pavlis.
SPP prijali opatrenia
Slovenskí plynári taktiež deklarujú, že ich zákazníci, ktorých je asi 1,3 milióna, sa nemajú v otázke plynulých dodávok plynu čoho obávať. „Situáciu s krátením dodávok neustále dôkladne sledujeme. Neustále platia prijaté opatrenia, vďaka ktorým sa dokážeme postarať o všetkých našich zákazníkov aj v mimoriadnej situácii,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca SPP Michal Holeš. Plynári sa okrem naplnených plynových zásobníkov spoliehajú v prípade potreby aj na mimoriadne nákupy na spotovom trhu a tiež na kontrakt so spoločnosťou E.ON o dodávkach zemného plynu. SPP vie doviesť plyn na Slovensko aj vďaka reverzným plynovodom, ktoré máme s Českom a Rakúskom.
„Z nezávislých zdrojov tak v prípade mimoriadnej situácie dokážeme zabezpečiť viac ako 30 % štandardnej dennej spotreby plynu všetkých našich zákazníkov, domácností aj firiem a tým výrazne znížiť našu závislosť od dodávok z východu ako jediného zdroja zemného plynu,“ konštatoval Holeš.
Už tretí mesiac
Slovenský plynárenský priemysel, ktorého jediným akcionárom je štát, dostáva menej plynu z Ruska cez Ukrajinu zhruba od začiatku septembra tohto roka. Najprv išlo o krátenie dodávok plynu na úrovni 10 percent, neskôr to bolo 25 percent. V októbri sa krátenie dodávok vyšplhalo na úroveň 50 %. Odôvodnenie nižších dodávok sa rôznilo. Európski politici tvrdili, že ide o akúsi pomstu Ruska voči prijatým sankciám zo strany EÚ. Ruská strana to odmietala. Podľa nej dôvodom krátenia dodávok plynu, ktoré sa okrem Slovenska dotklo aj Poľska či Maďarska, je napĺňanie ruských podzemných zásobníkov plynu. S takouto verziou prišiel na stretnutie s ministrom Pavlisom aj ruský minister energetiky Alexander Novak.