Spoločnosť Shell Slovakia v utorok predstavila svoje prvé LNG stanice na Slovensku. Stanica Lozorno sa nachádza v areáli P3 Bratislava D2, ktorý je obojstranne prístupný z diaľnice D2. Druhú lokalitu – LNG stanicu Senec pripravujú v logistickom areáli spoločnosti Scania na 27. kilometri diaľnice D1.
Dekarbonizácia dopravy
„Obe stanice sú technologicky pripravené na tankovanie LNG a aj na potenciálnu alternatívu – bioLNG,“ uvádza spoločnosť. Skvapalnený zemný plyn (LNG) predstavuje jedno z aktuálne najúčinnejších riešení pre dekarbonizáciu nákladnej dopravy v Európe.
Vojnové konflikty nedovolia hlbšiemu poklesu cien energií, obavy o dodávky ropy a plynu pretrvávajú
„LNG v porovnaní s dieselom D7 prináša zníženie emisií CO2 z celého životného cyklu paliva o 18 percent, v závislosti od typu motora,“ priblížila spoločnosť.
Navyše vozidlá jazdiace na LNG môžu plnohodnotne využívať aj bioLNG, pokiaľ je dostupné. Shell prevádzkuje v Európe sieť takmer 70 LNG staníc.
Memorandum o podpore plynovej mobility
„Prostredníctvom Shell LNG Card majú dopravcovia k dispozícii jednu z najväčších sietí staníc s LNG alebo bioLNG v Európe, ktorá zahŕňa už viac ako 150 lokalít,“ konštatuje spoločnosť.
Zásobníky plynu v EÚ by podľa prognóz mali byť koncom zimy naplnené na 40 percent
Viac ako 30 LNG staníc sa nachádza v Nemecku, dopravcom sú k dispozícii LNG stanice v Rakúsku, Českej republike a najnovšie aj na Slovensku. LNG stanice sú technologicky pripravené na využívanie skvapalneného zemného plynu (LNG), ale aj bio verzie paliva, ktorá vzniká z obnoviteľných zdrojov (bioLNG). V tomto roku otvorili v Nemecku jeden z najväčších európskych závodov na skvapalňovanie bioLNG s ročnou kapacitou 100-tisíc ton bioLNG. Predstavenie nových LNG staníc Shell nadväzuje na podpis Memoranda o podpore plynovej mobility, ktoré inicioval Slovenský plynárenský a naftový zväz.