Špeciál: Bratislava je o krok bližšie k elektrickej stanici vo Vajnoroch, skvalitní sa dodávka elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstavba Elektrickej stanice Vajnory
Výstavba Elektrickej stanice Vajnory Foto: SEPS.
Tento článok pre vás načítala AI.

Hlavné mesto Slovenska sa neustále rozvíja. Rozvoj Bratislavy je samozrejme spojený aj so zvýšenými nárokmi na dodávky elektrickej energie. Zvyšuje sa počet odberných miest, zvyšujú sa nároky na rezervovanú kapacitu. Svoje si vyžaduje aj pripájanie nových obnoviteľných zdrojov energií, ale aj zvýšený dopyt po nabíjaní elektromobilov.

Aj preto sa slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy, Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), v spolupráci s prevádzkovateľom distribučnej sústavy, so Západoslovenskou distribučnou, rozhodli postaviť novú elektrickú stanicu vo Vajnoroch.

Získané stavebné povolenie

Aktuálne získal projekt výstavby Elektrickej stanice Vajnory stavebné povolenie, ktoré je už právoplatné. „Z pohľadu prenosovej sústavy potrebujeme vytvoriť podmienky, aby rozmach požiadaviek na zásobovanie elektrinou nebol sprevádzaný poklesom kvality. Tým, že sieť posilníme a zlepšíme schopnosť riadiť ju s využitím moderných technológií, rozšíria sa možnosti pripájania obnoviteľných zdrojov elektriny,“ uviedla pre portál SITA Energetika hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová.

Najmodernejšia elektrická stanica

Nová elektrická stanica 400/110/22 kV Vajnory je dlhodobo plánovaná pre zabezpečenie budúcich potrieb napájania severnej časti hlavného mesta Bratislavy. Bude ju tvoriť elektrická stanica 400/110 kV spoločnosti SEPS a elektrická stanica 110/22 kV spoločnosti Západoslovenská distribučná.

Obe sú navrhnuté ako rozvodné zariadenia bez trvalej obsluhy. Budú vybavené riadiacim a informačným systémom, ktorý umožní diaľkové ovládanie a obsluhu.

Výstavba Elektrickej stanice Vajnory
Výstavba Elektrickej stanice Vajnory. Foto: SEPS.

Elektrická stanica Vajnory bude stáť na pozemkoch v lokalite východne od Bratislavských elektrotechnických závodov, v susedstve areálu Lagermax a železničnej trate Bratislava – Pezinok, ku ktorým vedie cesta Na doline, známejšia ako „Jurská cesta“.

„S miestom, kde plánujeme stavať elektrickú stanicu, sa uvažuje už veľa rokov. Je dlhodobo zálohované v relevantných územnoplánovacích dokumentoch, konkrétne v územnom pláne Bratislavy a v územnom pláne VÚC Bratislavského samosprávneho kraja. Lokalita Vajnory v blízkosti železničnej trate sa uvádza v územno-plánovacej dokumentácii hlavného mesta Bratislava. Lokalita je vhodná na výstavbu stanice aj vďaka existujúcej komunikácii ‚Na doline‘ a umiestneniu mimo zastavaného územia obce s čo najmenším vplyvom na obyvateľov, zároveň ale v dostatočnej blízkosti lokalít, ktoré bude v budúcnosti zásobovať,“ dodala Sandra Čičová Kotzigová.

Benefity nielen pre Bratislavčanov

Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy je presvedčený, že nová elektrická stanica prinesie benefity pre život nielen vo Vajnoroch, ale v celom meste a kraji, ba dokonca s pozitívnym dopadom pre Európanov. „Po jej uvedení do prevádzky sa zvýši kvalita a spoľahlivosť zásobovania elektrickou energiou nielen v bezprostrednom susedstve, ale aj v širšom okolí Vajnor. Stanica vytvorí predpoklady pre lepšie riešenie rôznych neštandardných prevádzkových stavov a kalamít,“ podotkla Sandra Čičová Kotzigová.

Minimalizujú negatívne dopady na obyvateľov

Energetici sa budú podľa svojich slov počas výstavby novej elektrickej stanice vo Vajnoroch snažiť minimalizovať negatívne dopady na obyvateľov.

Dlhotrvajúce výpadky elektriny v oblasti budovania novej elektrickej stanice sa nepredpokladajú, avšak môžu sa vyskytnúť dočasné krátkodobé obmedzenia distribúcie elektriny pri činnostiach súvisiacich s uvádzaním zariadení do prevádzky a ich pripájaní k jestvujúcej distribučnej elektrickej sieti. Energetici nepredpokladajú negatívne dopady v podobe zvýšenej hlučnosti. Súčasťou projektu sú totiž moderné výkonové transformátory, ktorých hlučnosť je významne nižšia, ako tomu bolo v minulosti. Západoslovenská distribučná vo svojej časti bude inštalovať transformátory so zníženou hlučnosťou.

„Budeme sa snažiť o taký režim výstavby, ktorý prinesie pre obyvateľov Vajnôr čo najmenšie obmedzenia. A tie by mal obyvateľom vynahradiť výsledok nášho úsilia – bezporuchová dodávka elektriny aj v budúcnosti, ktorá bude bezprostredným výsledkom výstavby novej, bezobslužnej a diaľkovo riadenej elektrickej stanice,“ uviedla Sandra Čičová Kotzigová.

Energetici priznávajú, že počas výstavby môže dôjsť k určitým obmedzeniam, tieto by však mali byť len dočasného charakteru. „Obyvateľov budeme počas výstavby informovať o jej priebehu prostredníctvom webstránky Danube InGrid www.danubeingrid.eu, ako aj formou verejných konzultácií,“ uzavrela Sandra Čičová Kotzigová.

Projekt spoločného záujmu Danube InGrid

Výstavba Elektrickej stanice Vajnory realizovaná spoločnosťou SEPS ako aj časť 110/22kV realizovaná Západoslovenskou distribučnou je súčasťou projektu spoločného záujmu Európskej únie „Danube InGrid“.

Projekty spoločného záujmu sú kľúčové infraštruktúrne projekty zamerané na zaistenie energetickej bezpečnosti a pomoc EÚ pri dosahovaní cieľov v oblasti energetickej a klimatickej politiky. Na vybudovanie elektrickej stanice v lokalite Vajnory spoločnosť SEPS získala grant z Nástroja na prepájanie Európy (CEF-E), ktorý má pokryť 35% z oprávnených investičných nákladov, zvyšok investície bude financovaný z vlastných zdrojov.

Aktuálne prebieha výber zhotoviteľa realizačných prác výstavby novej Elektrickej stanice Vajnory 400/110kV. Západoslovenská distribučná začne realizáciu elektrickej stanice 110/22kV v prvom kvartáli 2025.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sandra Čičová Kotzigová
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústavaZSD Západoslovenská distribučná