Slovenský minister hospodárstva Peter Žiga verí, že Rusko a Ukrajina sa dohodnú na novej zmluve o tranzite plynu, čím sa zabráni plynovej kríze. Koncom roka sa končí zmluva medzi Ruskom a Ukrajinou o tranzite plynu do Európy. „Očakáva sa, že by mohli potom vzniknúť nejaké problémy. Ale posledné informácie z rokovaní medzi EÚ, Ruskom a Ukrajinou podľa mojich informácií vyzerajú nádejne. Takže ja verím, že sa Rusko a Ukrajina dohodnú. Ja cestujem koncom tohto týždňa do Ruska a budem sa ich pýtať, v akom stave sú rokovania medzi nimi a Ukrajinou,“ povedal po rokovaní vlády Žiga.
Plynovej krízy sa báť nemusíme
Slovensko sa podľa ministra nemusí počas nadchádzajúcej zimnej vykurovacej sezóny obávať prípadnej plynovej krízy, akú zažilo pred desiatimi rokmi. „Na základe uskutočnených opatrení je možné konštatovať, že Slovenská republika je v porovnaní s rokom 2009 lepšie pripravená na situáciu, ak by sa obdobné prerušenie dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu zopakovalo,“ uviedol rezort hospodárstva.
Dodávka zemného plynu pre slovenských odberateľov bude aj v prípade vypuknutia plynovej krízy zabezpečená hlavne na základe zmlúv jednotlivých dodávateľov plynu pôsobiacich na Slovensku. V prípade vypuknutia plynovej krízy sa môžeme podľa ministerstva spoľahnúť aj na zásoby plynu v podzemných zásobníkoch, ktoré prevádzkujú firmy Nafta, Pozagas a SPP Storage. Ich celková kapacita je 4,66 miliardy metrov kubických. Ku koncu augusta uskladnili firmy prevádzkujúce podzemné zásobníky plynu už viac ako 4,16 miliárd metrov kubických zemného plynu. Proces vtláčania plynu do zásobníkov pritom pokračuje.
Plynovodné prepojenia
Slovensko sa môže spoľahnúť už aj na viacero nových plynovodných prepojení s okolitými krajinami, ktoré pred desiatimi rokmi chýbali. V rámci prepojenia slovenskej a českej prepravnej siete vykonali prepravné spoločnosti technické opatrenia, ktoré umožnia reverzný tok plynu z Českej republiky na Slovensko. Denne sa môže týmto reverzom prepraviť 67 miliónov metrov kubických plynu. Reverzný tok plynu môže Slovensko využiť aj z Rakúska. Kapacita tohto plynovodného prepojenia je 23 miliónov kubíkov denne. „V prípade mimoriadnych núdzových situácii by bolo možné využiť aj funkčné prepojenie na úrovni distribučných sietí Kittsee – Petržalka,“ doplnilo ministerstvo. Od roku 2015 je v prevádzke aj plynovod medzi Slovenskom a Maďarskom. Týmto plynovodom by mohlo na naše územie denne prúdiť päť miliónov metrov kubických plynu.
S cieľom zvýšiť úroveň bezpečnosti dodávky plynu boli realizované aj ďalšie dva projekty. Spoločnosť Nafta realizovala prepojenie zásobníkov s prepravnou sieťou, ktoré umožní navýšenie dodávok plynu zo zásobníka počas prerušenia dodávok plynu na Slovensko. Spoločnosť Eustream realizovala opatrenia, ktoré umožňujú reverzný tok plynu v rámci prepravnej siete na Slovensku. „V tomto režime je možné zo západu na východ prepraviť množstvo plynu, ktoré je vyššie ako najvyššia spotreba na Slovensku v zimných mesiacoch,“ uviedlo ministerstvo.
Plynová kríza spred desiatich rokov
Na Slovensku je v súčasnosti viac ako 1,5 milióna odberateľov plynu vo všetkých spotrebiteľských segmentoch. Najvýznamnejším dodávateľom plynu je spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, a.s. Dodávku zemného plynu má zabezpečenú na základe dlhodobej zmluvy s ruskou spoločnosťou Gazprom Export. Uvedenú zmluvu firmy podpísali v novembri 2008 s platnosťou od 1. januára 2009 na obdobie 20 rokov.
Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu.