Slovensku sa darí znižovať množstvo jadrového odpadu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Kým pred siedmimi rokmi vyprodukovali dva slovenské jadrové bloky 120 metrov kubických rádioaktívneho odpadu, v súčasnosti je to už len na úrovni 14 metrov kubických.

Slovensku sa darí znižovať množstvo jadrového odpadu vyprodukovaného našimi atómovými elektrárňami. Kým pred siedmimi rokmi vyprodukovali dva slovenské jadrové bloky 120 metrov kubických rádioaktívneho odpadu, v súčasnosti je to už len na úrovni 14 metrov kubických. Na Slovensku sú pritom v súčasnosti v prevádzke štyri jadrové bloky, dva v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach. „Pre priblíženie, sedem metrov kubických sa zmestí do cisterny nákladného auta. Dosiahlo sa to najmä organizačnými opatreniami, tým že sa zaviedlo silné triedenie odpadov. Veľmi sa uvažuje nad tým, ako sa dá použité médium znova využiť vo výrobnom procese. Urobilo sa množstvo technických opatrení,“ povedal pre portál vEnergetike.sk generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti Úradu jadrového dozoru SR Peter Uhrík.

Nové hlbinné úložisko

Slovensko už v súčasnosti uvažuje nad vybudovaním nového hlbinného úložiska pre vysoko rádioaktívny jadrový odpad. Aj keď jeho vybudovanie je naplánované až o zhruba tridsať rokov, v roku 2018 má Slovensko prezentovať na zasadnutí zmluvných strán Spoločného dohovoru o bezpečnosti nakladania s vyhoreným palivom a o bezpečnosti nakladania s rádioaktívnym odpadom finálnu stratégiu pre hlbinné úložisko. „Pôjde o osemdesiatmetrovú šachtu v podzemí, kde budú vybudované úložné boxy, ktoré zabezpečia dlhodobú izoláciu rádioaktívneho materiálu od životného prostredia,“ uviedla predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková.

Viaceré možnosti

Existujú viaceré varianty, ktoré sú podľa Žiakovej v oblasti budovania hlbinného úložiska možné. Jednak je to vybudovanie národného hlbinného úložiska pre ukladanie vyhoreného jadrového paliva bez prepracovania paliva, teda konečného uloženia vyhoreného paliva bez možnosti ďalšieho využitia. V súčasnosti sa však už pracuje na novej generácii reaktorov, ktoré by vedeli využiť vyhorené jadrové palivo ešte raz. Existuje teda aj možnosť vybudovania hlbinného úložiska, z ktorého by sa dalo v budúcnosti vyhorené jadrové palivo znova vrátiť do procesu výroby elektriny v jadrových blokov.

Hľadá sa vhodná lokalita

Miesto, kde by mohlo byť plánované hlbinné úložisko vybudované, zatiaľ nie je známe. „Vytypovali sa už nejaké lokality, kde by geologické štruktúry mohli byť vhodné na vybudovanie hlbinného úložiska,“ dodala Žiaková s tým, že do celého procesu treba zapojiť aj verejnosť. „Ide o veľmi citlivú vec. Musíme preto verejnosti vysvetliť, v čom spočíva princíp toho úložiska, a prečo to úložisko bude zabezpečovať ďaleko vyššiu bezpečnosť ako v súčasnosti nejaké skládky akýchkoľvek odpadov, či už komunálnych alebo toxických,“ doplnila Žiaková.

Spoločné úložisko

Hlbinné úložisko pre vyhorené jadrové palivo však nakoniec ani nemusí byť na Slovensku. „Sme totiž otvorení aj možnosti, že sa vybuduje nejaké mnohonárodnostné úložisko, kde by sa niektoré krajiny spojili a vytvorili by jedno úložisko,“ konštatovala Žiaková.

Medzisklad v Bohuniciach

V minulosti sa vyhorené jadrové palivo istý čas vyvážalo do Ruska. Dnes to už podľa Úradu jadrového dozoru SR nie je možné. Vyhorené jadrové palivo z našich atómových elektrární sa nateraz uskladňuje v medzisklade v Jaslovských Bohuniciach. Palivové kazety sa skladujú v kompaktných zásobníkoch v bazénoch naplnených vodou. Maximálna kapacita medziskladu je 14 112 kusov palivových kaziet a pri súčasnej produkcii vyhoreného paliva v dvoch jadrových blokoch v Jaslovských Bohuniciach a dvoch v Mochovciach a s prihliadnutím aj na očakávané spustenie tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach bude podľa údajov Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti maximálna kapacita medziskladu stačiť približne do roku 2021.

Slovensko má ešte jedno Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov Mochovce. Ide však len o úložisko pre nízko aktívny odpad.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky