Slovenskú energetiku čakajú zmeny. Národná rada SR schválila novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Novelou sa upravia aj zákony o tepelnej energetike, o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o energetike.
Spomínaná novela okrem iného rozširuje právomoc a kontrolné kompetencie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), čím sa posilní jeho postavenie. Prechádzajú na neho aj právomoci v oblasti štátneho dozoru zo Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).
Novela, ktorá by mala začať platiť od júla tohto roka, taktiež upravuje cenovú reguláciu a prináša viacero povinností pre dodávateľov energií. Slováci by sa vďaka schválenej novely mali dočkať prehľadnejších faktúr za energie, bez zbytočných reklám.
Novela reaguje na energetické krízy
„Novelou reagujeme najmä na situácie z praxe, ktoré vznikli aj počas energetickej krízy a zavádzame zmeny, ktoré v legislatíve doteraz chýbali. Ľudom budú po schválení zmien v parlamente chodiť od dodávateľov energií prehľadnejšie faktúry, bez zbytočných reklám a hlavne dostanú aj informáciu, či tarifa, ktorú platia dodávateľovi, zodpovedá ich reálnej spotrebe. Správnym nastavením tarify totiž dokážu domácností na energiách ušetriť,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Posledná príležitosť pre samosprávy. Žiadosti o dotácie na nabíjacie stanice môžu podávať do konca júna
Po novom budú musieť napríklad dodávatelia energií zverejňovať cenníky za dodávku elektriny a dodávku plynu nepodliehajúcej cenovej regulácií a pravidelne ich aktualizovať najmenej raz za tri mesiace. Dodávateľ elektriny alebo dodávateľ plynu bude povinný zverejniť cenník pre odberateľov elektriny alebo odberateľov plynu, ktorí odoberajú energie za neregulované ceny, do 30. novembra na nasledujúci kalendárny rok.
Aktualizácia na internetovej stránke
Aktualizovať ho pritom na svojej internetovej stránke bude musieť pravidelne aspoň raz za tri mesiace v závislosti od vývoja nákladov na zabezpečenie dodávky elektriny alebo dodávky plynu. „Dodávateľ elektriny alebo dodávateľ plynu zároveň informuje úrad o mieste zverejnenia cenníka,“ uvádza sa v novele.
Energetické spoločnosti podliehajúce cenovej regulácii budú musieť predložiť v termínoch, ktoré určí regulačný úrad, náklady na nákup elektriny a plynu, ktoré vynaložia pre zabezpečenie dodávok energií pre svojich odberateľov.
Povinnosť dodávateľa elektriny
„Úprava súvisí aj s povinnosťou dodávateľa elektriny a dodávateľa plynu zabezpečiť dostatočné množstvo elektriny a plynu pre svojich odberateľov a vyhodnotením tejto skutočnosti úradom,“ priblížil rezort hospodárstva v materiáli. Pre plynárov sa zavádza cenová regulácia prístupu do zásobníka a uskladňovania plynu.
Ceny elektriny sa dostali pod magickú hranicu. Analytik priblížil ich ďalší vývoj
Podľa ministerstva sa totiž vďaka novej cenovej regulácii eliminuje nedostatočné konkurenčné prostredie na trhu s plynom. Zavedenie cenovej regulácie za prístup do zásobníka a uskladňovania plynu sa vyžaduje aj pre ochranu odberateľov plynu, nakoľko cena za prístup do zásobníka a uskladňovanie plynu vstupuje do koncovej ceny plynu za dodávku plynu.
Výška ceny plynu
„Odberatelia a dodávatelia plynu, ktorí sú odkázaní na potrebu uskladnenia plynu, nevedia ovplyvniť výšku ceny za prístup do zásobníka a uskladňovanie plynu, ktorá aktuálne nepodlieha cenovej regulácii a prevádzkovateľ zásobníka ju určuje sám,“ argumentuje rezort hospodárstva v dôvodovej správe k novele.
Zmeny čakajú i na spôsob výkonu cenovej regulácie, či ustanovenia týkajúce sa ukladania povinností vo všeobecnom hospodárskom záujme. Novela zároveň umožní ľahšie pripájanie obnoviteľných zdrojov.
Progresívci s novelou nesúhlasia
Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach podľa ministerstva taktiež upravuje odpájanie sa odberateľov tepla od sústavy tepelných zariadení dodávateľa tepla, právne upravuje takzvané ostrovné zariadenia a posilňuje práva spotrebiteľov v energetike. Najsilnejšia opozičná strana Progresívne Slovensko (PS) s energetickými novelami nesúhlasí.
Sakovej ministerstvo vyhlásilo ďalšiu výzvu z plánu obnovy, podporí výrobu vodíka zo zelenej energie
„Nesúhlasíme s tým, lebo toto všetko je zámienka pre ešte silnejšie ÚRSO. Keby ste si chceli stranícky uzurpovať moc na ÚRSO, tak by ste to nerobili inak. ÚRSO by nemal byť napojený na vládu. Táto novela nie je hrozbou, ale v skutočnosti betónuje ľudí a ich myslenie,“ uviedol počas rozpravy poslanec za PS Ivan Štefunko.