Na Slovensku sa v minulom roku vyrobilo vyše 28 terawatthodín elektriny a spotrebovalo viac ako 31 terawatthodín.
Na Slovensku sa v minulom roku spotrebovalo najviac elektriny v histórii samostatného štátu. Vlani sa dokonca spotrebovalo viac elektriny ako za celú éru merania spotreby, teda od roku 1983. Ako vyplýva z údajov zverejnených Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, po prekonaní hranice 30 terawatthodín v roku 2016 dosiahla spotreba elektriny Slovenska v minulom roku vyše 31 terawatthodín.
V minulom roku Slovensko opätovne zaznamenalo vysoký dovoz elektriny zo zahraničia. Keďže prostredníctvom domácich energetických zdrojov sa vyrobilo len niečo vyše 28 terawatthodín elektriny, doviezť sme museli zhruba 3 terawatthodiny elektriny. Podiel importu na spotrebe elektriny sa tak zvýšil na 9,8 %, v roku 2016 to bolo 8,8 %. „Od roku 2007, keď sa elektrizačná sústava Slovenska stala importnou, bol v roku 2017 objem importu a aj jeho podiel na spotrebe elektriny Slovenska najvyšší,“ dodal prevádzkovateľ prenosovej sústavy.
Na Slovensku sa v minulom roku vyrobilo spomínaných vyše 28 terawatthodín elektriny. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 575 gigawattthodín. Najviac sa vyrobilo prostredníctvom jadrových elektrární, ktorých podiel na výrobe dosiahol takmer 54 %. Druhý najväčší podiel na vyrobenej elektrine tvorili fosílne palivá (20,4 %). Na výrobe elektriny z fosílnych palív mali najväčší podiel zemný plyn (32,7 %), hnedé uhlie (30,1 %) a čierne uhlie (20,3 %).
Rovnako ako v rokoch 2015 a 2016 bola v minulom roku výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov (8,7 %) takmer spolovice z biomasy. Bioplyn a fotovoltické elektrárne mali naďalej na výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov štvrtinový podiel. „Vodné elektrárne napriek poklesu výroby v roku 2017 dosiahli za posledných sedem rokov tretí najvyšší objem vyrobenej elektriny s podielom 16,7 %,“ konštatovala firma SEPS vo svojej výročnej správe. Najväčším výrobcom elektriny s trhovým podielom 69 % sú naďalej Slovenské elektrárne.