Slovensko v náraste cien pohonných látok prekonáva okolité krajiny. Ako si všimli analytici z Dáta bez pátosu, za ostatné tri týždne zdražel benzín 95 na Slovensku o takmer 8 centov, pričom v Česku len o 2,5 centu. V Rakúsku za ten čas len o 4 centy.
Okamžitý a najvyšší nárast
Okamžite po náznaku rastu ceny na burze reagovali podľa analytikov aj ceny na slovenských čerpačkách, samozrejme smerom hore. „Dokonca, nie len hneď, ale aj najviac z okolitých krajín,“ podotkli na sociálnej sieti analytici.
Výraznejšie zlacňovanie na pumpách? Budeme si musieť počkať, tvrdia analytici
Už v strede januára boli podľa analytikov ceny benzínu na Slovensku z okolitých krajín, okrem Rakúska, najvyššie. „Následne pri prvom zvýšení do 22. januára sme preskočili aj Rakúsko a v ďalších dvoch skokoch sme sa dostali o slušných 3 až 12 centov vyššie ako Rakúsko, Poľsko, Maďarsko alebo Česko,“ dodali analytici s tým, že teraz už nakupujeme benzín za prevažne 1,63 eura za liter napriek tomu, že v Čechách sa cena motá okolo 1,50 eura za liter.
Mimoriadna daň
Slovensko má pritom len oproti Českej republike niekoľko výhod, ako nižšiu DPH, spracováva prevažne lacnú ruskú ropu, pri ktorej je diskont 10 až 20 amerických dolárov na barel. Slovenskí motoristi však podľa analytikov v cenách pohonných látok platia v každom litri aj mimoriadnu daň, ktorá ide štátu a prispievajú k vysokým maržiam výrobcu, distribútora a predajcu.
Tankovanie na slovenských čerpacích staniciach bude drahšie, analytici predpokladajú zvýšenie cien pohonných látok
„Práve pre nedostatok konkurencie, pre voči maržiam nekonajúci Protimonopolný úrad SR, pre dlhodobú toleranciu vysokej inflácie a aj pre bezbrehé zvyšovanie cien sme tam, kde v rebríčkoch inflácie v Eurozóne sme, najvyššie. Aj v januári 2024 sme mali mesačný pohyb smerom hore o 0,6 %, pričom priemer Eurozóny bol smerom dole o 0,4 %. A to sa u nás neregulovali ceny tepla, plynu, elektriny,“ upozornili analytici.
Pokles cien je pomalý, nárast rýchly
Na burze sa ceny finálneho produktu benzínu vo väzbe na niekoľko faktorov, ako sú cena ropy, zásoby benzínu, kurzy dolára voči euru, náklady na rafináciu, samozrejme hýbu. Klesajú alebo stúpajú.
Kompenzácie cien energií chceme robiť oveľa spravodlivejšie, zhodnotila Saková prvých 100 dní vo funkcii (video)
„Cena benzínu bez daní (DPH, spotrebné dane) je na Slovensku z EU27 medzi tými vyššími, na Rakúsko a Čechy nemáme. Tam je cena nižšia, aj výrazne. U nafty rovnako,“ uzavreli analytici, podľa ktorých je problémom Slovenska stále fakt, že pokles cien pohonných látok na základe vonkajších faktorov je u nás stále pomalý, no opačne nárast, je rýchly.