V nových priestoroch v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov v Mochovciach budú uskladnené veľmi nízko rádioaktívne odpady, najmä kontaminovaná zemina a drvený betón.
V Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov v Mochovciach sú vybudované nové úložné priestory pre veľmi nízko rádioaktívne odpady. Nové úložné priestory vybudovala Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) v rámci realizácie druhej etapy vyraďovania havarovanej bohunickej jadrovej elektrárne A1. Informovala o tom hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.
Kontaminovaná zemina a betón
Veľmi nízko aktívne odpady sú do úložných priestorov ukladané vo veľkoobjemových vakoch a tvorí ich predovšetkým kontaminovaná zemina a drvený betón. Naplnené veľkoobjemové vaky majú hmotnosť zhruba 1 300 kilogramov. V nových mochoveckých úložných priestoroch je v súčasnosti uložených už 180 spomínaných vakov s nízko rádioaktívnym odpadom. Tie sú ukladané postupne, v šiestich vrstvách. Celková projektovaná výška vrstvy odpadu v úložisku je sedem metrov, vrátane vrchnej vyrovnávacej vrstvy zeminy. V budúcnosti, po dosiahnutí celkovej výšky sedem metrov, budú nad odpadom umiestnené ochranné vrstvy a vodotesné prekrytie tak, aby uložené odpady boli finálne izolované od okolia.
Po čase ich uvoľnia do prostredia
Veľmi nízko rádioaktívne odpady sú odpady, ktorých aktivita je mierne vyššia ako limitná hodnota na uvádzanie materiálov do životného prostredia. Obsahujú prednostne rádionuklidy s krátkou dobou polpremeny, prípadne aj rádionuklidy s dlhou dobou polpremeny v nízkej koncentrácii, ktoré si pri ukladaní vyžadujú nižší stupeň izolácie od životného prostredia systémom inžinierskych bariér alebo nevyžadujú použitie inžinierskych bariér. Doba inštitucionálnej kontroly úložiska je kratšia ako v prípade povrchového typu úložiska rádioaktívnych odpadov. „Po naplnení kapacity úložiska budú uložené veľmi nízko aktívne odpady pod inštitucionálnym dohľadom a po uplynutí sledovaného obdobia po príslušnej kontrole postupne uvoľňované do životného prostredia,“ konštatovala Žiaková.