Slovensko kleslo na úroveň Maďarska a hľadaním výhovoriek rozbíja jednotu EÚ, ako financovať Putinovu vojnu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko potrebuje konkrétne kroky pre ukončenie závislosti od ruskej ropy a plynu, tvrdí organizácia Greenpeace Slovensko. Žiadosť o výnimky našu závislosť prehlbuje. V dobe rýchleho nárastu cien pohonných hmôt a energií, fosílny biznis profituje. Slovnaft podľa organizácie hlási enormné marže a zarába na lacnej rope a vysokých cenách nafty.

Prechod na obnoviteľné zdroje energie

Slovenská vláda by preto mala namiesto žiadania o výnimky hľadať spôsoby, ako túto oblasť zdaniť a zaistiť, aby príjmy z týchto daní pomohli domácnostiam s nižšími príjmami a urýchlili prechod na obnoviteľné zdroje energie.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Tie by zabezpečili nielen energetickú nezávislosť Slovenska, ale poslúžili by aj planéte. Informovala o tom hovorkyňa organizácie Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová v tlačovej správe.

Zákaz krátkych letov

„Slovensko bok po boku s Maďarskom rozbíja jednotu Európskej únie hľadaním výhovoriek, ako naďalej financovať Putinovu vojenskú pokladnicu bez jasného plánu, ako ruské fosílne palivá nahradiť. Embargo na ruskú ropu je určite krok správnym smerom, ale odpoveďou na závislosť Európy od ruskej ropy nemôže byť len hľadanie nových dodávateľov. Naopak, cestou je odstránenie podstaty problému, a to znížením spotreby ropy a plynu a urýchlením prechodu na obnoviteľné zdroje energie,“ uvádza v tlačovej správe koordinátorka klimatickej kampane Dorota Osvaldová.

Aby sa Európska únia úplne odpútala od ruskej ropy, musia európski lídri transformovať sektor dopravy a priemyslu a začať zavádzať riešenia, ktoré sa dajú zrealizovať čo najskôr. Znížiť našu závislosť od ruskej ropy môžeme podľa Greenpeace aj zákazom letov na krátke vzdialenosti, presunom dopravy z ciest na železnice či posilnením verejnej dopravy.

„Teraz je priestor na to, aby vláda otvorila dvere investíciám do energetických úspor a masívnemu rozvoju obnoviteľných zdrojov energie a tepla, akými sú napríklad tepelné čerpadlá, solárne kolektory či geotermálna energia,“ dodáva Osvaldová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dorota OsvaldováPatrícia Brandysová
Firmy a inštitúcie Greenpeace Slovensko