Slovenská asociácia palivového priemyslu a obchodu (SAPPO) žiada prehodnotenie negatívnych dopadov prijatia legislatívnych návrhov zákonov týkajúcich sa dane z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou. SAPPO o tom informovala v tlačovej správe.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
V parlamente sú aktuálne dva návrhy zákonov, ktoré sú identické v zámere zdanenia ruskej ropy v dvoch rôznych sadzbách. Zatiaľ čo vládny návrh hovorí o 30 percentách, tak poslanecký návrh je predložený so sadzbou 100 percent.
Nie je to v súlade s realitou
SAPPO sa domnieva, že oba návrhy vychádzajú z úvah, ktoré nie sú v súlade so súčasnou realitou. Ako uviedli, len príjmy z predaja palív v podobe spotrebnej dane z minerálneho oleja bez odvedenej DPH tvorili v minulom roku, s výškou 1,237 miliárd eur viac ako sedem percent z príjmov štátneho rozpočtu, čo súčasne reprezentuje 52-percetný podiel na úhrnných príjmoch spotrebných daní.
Klub 500 nechce špeciálnu daň na ruskú ropu, obávajú sa ďalšieho zdražovania pohonných látok
Tento rok vďaka vyššej spotrebe pohonných látok štát získal už v prvom pol roku o 11,4 percenta viac v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2021, čo predstavuje medziročný nárast príjmu štátu o 64 miliónov eur.
Štát v schválenom rozpočte na rok 2022 očakáva navýšenie príjmov súhrnne zo spotrebných daní o 110,9 milióna eur oproti minulému roku. To znamená, že navýšený príjem zo spotrebných daní výlučne z minerálnych olejov, už ku koncu júna 2022 pokryl očakávané navýšenie príjmov štátu v oblasti spotrebných daní vo výške 58 percent.
Treba to vnímať v širšom kontexte
„Uvedomujeme si súčasnú náročnú ekonomickú situáciu, ale zároveň chceme upozorniť na širší kontext prijímania takéhoto opatrenia. Najmä s ohľadom na diverzifikáciu zdrojov v ropnom priemysle a adaptáciu na nový sankčný režim, ktoré v sebe nesú nemalé náklady, ktoré musí znášať ropný priemysel. K tomu všetkému treba ešte vnímať aj fakt, že EÚ, ako aj Slovensko, tlačí na technologické zmeny a prechod na nové alternatívy v záujme uhlíkovej neutrality, ktoré si vyžadujú masívne investície v dlhodobom horizonte,“ dodala asociácia.
Slovenská asociácia palivového priemyslu a obchodu združuje najvýznamnejšie petrolejárske spoločnosti, ktoré patria medzi kľúčové energetické podniky nielen na Slovensku, ale aj vo svete a momentálne zastrešuje prostredníctvom svojich členov viac než 80 percent trhu s palivami.