Leyenová navrhla reformu európskeho trhu s elektrinou, zastropovanie príjmov aj zriadenie Európskej vodíkovej banky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ursula von der Leyen
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 14. septembra, 13:44

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu predniesla prejav o stave únie. Okrem iného počas neho navrhla reformu európskeho trhu s elektrinou, zastropovanie príjmov spoločností, ktoré vyrábajú elektrickú energiu za nízke náklady, oznámila, že zriadia novú Európsku vodíkovú banku, predložia balík pomoci pre malé a stredné podniky, ohlásila európsky akt o kritických surovinách, predloženie balíka opatrení v oblasti obrany demokracie a tiež avizovala, že Komisia v nadchádzajúcom roku predloží opatrenia na aktualizáciu legislatívneho rámca na boj proti korupcii.

Von der Leyenová, oblečená v ukrajinských farbách, sa v prejave venovala aj ruskej vojne na Ukrajine, klimatickej zmene a pripomenula zosnulú britskú kráľovnú Alžbetu II.

Pomoc Ukrajine za 19 miliárd eur

Tím Európa podľa slov predsedníčky EK doteraz poskytol Ukrajine finančnú pomoc vo výške viac než 19 miliárd eur, pričom v tejto sume ešte nie je započítaná vojenská podpora. V tejto pomoci hodlá únia dlhodobo pokračovať a v stredu zároveň oznámila, že poskytne 100 miliónov eur na obnovu poškodených a zničených škôl v krajine.

Von der Leyenová oznámila aj začlenenie Ukrajiny do európskeho priestoru bezplatného roamingu a spoluprácu Komisie na zabezpečení bezproblémového prístupu na jednotný trh.

„Náš jednotný trh je jedným z najväčších úspechov Európy. Teraz nastal čas podeliť sa o tento úspech aj s našimi ukrajinskými priateľmi. Práve preto sa dnes chystám do Kyjeva, aby som to podrobne prediskutovala s prezidentom Zelenským,“ doplnila.

Závislosť, ktorej sa musíme zbaviť

Predsedníčka EK upozornila, že závislosť od ruských fosílnych palív má vysokú cenu a celá Európa sa jej musí zbaviť. Potrebná je podľa nej diverzifikácia dodávok preč z Ruska a smerom k spoľahlivým dodávateľom.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Rusko však naďalej aktívne manipuluje s naším trhom s energiou. Radšej plyn spália, ako by nám ho dodali. Takýto trh už nie je funkčný,“ poznamenala.

Zastropovanie príjmov spoločností

Členským štátom podľa jej slov predkladajú opatrenia na zníženie ich celkovej spotreby elektrickej energie a navrhujú zastropovať príjmy spoločností, ktoré vyrábajú elektrickú energiu za nízke náklady.

„V našom sociálnom trhovom hospodárstve sú zisky dobré. No v dnešných časoch nie je správne nadmerne a rekordne profitovať z vojny na úkor spotrebiteľov. V týchto časoch sa zisky musia deliť a nasmerovať k tým, ktorí ich najviac potrebujú,“ uviedla s tým, že tento návrh by mohol pomôcť získať 140 miliárd eur na pomoc ľuďom zasiahnutým rastúcimi cenami energií.

Reforma trhu s elektrinou

„Musíme vyvinúť ďalšie úsilie, aby sme dosiahli zníženie cien plynu. Musíme si zaistiť bezpečnosť dodávok a zároveň zabezpečiť našu globálnu konkurencieschopnosť. Preto spolu s členskými štátmi vypracujeme súbor opatrení, v ktorých zohľadníme osobitný charakter nášho vzťahu s dodávateľmi – od nespoľahlivých dodávateľov, ako je Rusko, až po spoľahlivých priateľov, ako je Nórsko,“ priblížila. Komisia sa tiež podľa nej bude usilovať o zavedenie reprezentatívnejšej referenčnej hodnoty ako je TTF, v súčasnosti používanej na plynárenskom trhu.

Je tiež podľa nej potrebná „hĺbková a komplexná reforma trhu s elektrinou“ s cieľom zredukovať vplyv zemného plynu na ceny elektriny.

Vznikne Európska vodíková banka

Zásadný obrat by podľa Von der Leyenovej mohol pre Európu znamenať vodík.

„Z úzko špecializovaného trhu s vodíkom sa musí stať trh masový. V pláne REPowerEU sme zdvojnásobili svoj cieľ: do roku 2030 chceme v Európskej únii každý rok vyrábať desať miliónov ton vodíka z obnoviteľných zdrojov. Aby sa to podarilo, musíme vytvoriť tvorcu trhu s vodíkom, ktorý pomôže preklenúť nedostatok investícií a zosúladiť ponuku a dopyt v budúcnosti,“ uviedla a oznámila zriadenie novej Európskej vodíkovej banky, ktorá pomôže garantovať nákup vodíka, ktorý sa bude financovať najmä z Inovačného fondu. Do budovania budúceho trhu s vodíkom bude môcť investovať tri miliardy eur.

Balík pomoci pre malé a stredné podniky

Únia podľa nej potrebuje priaznivé podnikateľské prostredie, pracovnú silu so správnymi zručnosťami a prístup k surovinám, bez ktorých sa priemysel nezaobíde. V tejto súvislosti predložia balík pomoci pre malé a stredné podniky, ktorého súčasťou bude návrh jednotného súboru daňových pravidiel pre podnikanie v Európe.

Pre úspech prechodu na udržateľné a digitálne hospodárstvo má rozhodujúci význam prístup k surovinám, pričom lítium a vzácne zeminy budú podľa Von der Leyenovej čoskoro dôležitejšie ako ropa a plyn a Európa sa musí vyhnúť tomu, aby sa opäť stala závislou, ako sa to stalo v prípade ropy a plynu. Ohlásila preto európsky akt o kritických surovinách.

Práca na posilnení demokracie

Predsedníčka tiež upozornila, že Únia musí ďalej pracovať na posilnení demokracie a nesmie zabúdať na to, že ju sledujú zahraniční autokrati. Euroblok sa musí lepšie chrániť pred škodlivým zasahovaním, preto predložia balík opatrení v oblasti obrany demokracie. Tieto opatrenia podľa nej odhalia podvratné zahraničné vplyvy a pochybné financovanie.

„Povinnosťou a najvznešenejšou úlohou Komisie je chrániť právny štát“ a Von der Leyenová ubezpečila, že budú naďalej trvať na nezávislosti súdnictva a zároveň chrániť rozpočet prostredníctvom mechanizmu podmienenosti.

V nadchádzajúcom roku Komisia predloží opatrenia na aktualizáciu legislatívneho rámca na boj proti korupcii a navrhne aj to, aby sa do sankčného režimu v oblasti ľudských práv, ktorý je novým nástrojom na ochranu našich hodnôt v zahraničí, začlenili aj prípady korupcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ursula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia