Slovensko a Maďarsko sa v pondelok dohodli na vzájomnej pomoci v prípade, že v budúcnosti budú zastavené dodávky plynu z Ukrajiny. Informoval o tom minister hospodárstva SR Peter Žiga a minister zahraničných vecí a obchodu Maďarskej republiky Péter Szijjártó v pondelok po vzájomnom rokovaní v kompresorovej stanici vo Veľkých Zlievcoch v okrese Veľký Krtíš.
Končí kontrakt medzi Ukrajinou a Ruskom
Podľa ministra hospodárstva je dosť možné, že koncom tohto roka expiruje kontrakt o tranzite plynu medzi Ruskou federáciou (RF) a Ukrajinou, pretože rokovania medzi RF, Ukrajinou a Európskou úniou nepriniesli očakávané výsledky. „Preto sme sa stretli spolu aj so zástupcami jednotlivých spoločností, ktorí sa zaoberajú dodávkami, tranzitom a distribúciou plynu, aby sme si dohodli spoluprácu aj po 1. januári v prípade, že bude treba riešiť krízové situácie,“ uviedol Žiga s tým, že pre tento slovensko-maďarský interkonektor bude v priebehu dvoch až troch mesiacov pripravené podpísanie memoranda o porozumení.
Tri úlohy pre Maďarsko
Podľa Szijjártóoa musí Maďarsko splniť tri úlohy a potom bude pripravené na to, že cez Ukrajinu už nebude prichádzať plyn do Strednej Európy. Prvou je vyriešenie zásobovania Južnej Európy ukončením infraštruktúry v rámci Maďarska od západu a od severu. „Ďalšia domáca úloha pre nás je to, že musíme realizovať rozvoj kapacity na Srbsko-Maďarskej hranici, čo už prebieha a vo vhodnom čase to aj ukončíme. A tretia vec je, aby sme so slovenskými priateľmi boli pripravení na to, keď sa skončí zásobovanie z Ukrajiny, aby sme boli schopní vzájomne prepraviť väčšie množstvo plynu,“ dodal s tým, že na tom partneri začali práce a od začiatku budúceho roka maďarsko-slovenský interkonektor bude schopný prepravovať 7 mld. metrov kubických ročne obidvomi smermi.
Nová kapacita potrubia
Nová kapacita potrubia bude postačovať na zásobovanie Slovenska, alebo Maďarska na obdobie pol roka. „Ak bude potreba a bude mať Maďarsko zakontrahovaný plyn na západ od našej krajiny, tak ho reverzným tokom vieme prepraviť do ich plynárenskej sústavy. Naopak, ak bude mať Maďarsko nadbytok plynu a my ho budeme potrebovať, tak tento plyn vieme dostať do našej sústavy,“ objasnil minister hospodárstva a dodal, že ak od januára nepôjde plyn z Ukrajiny, budeme musieť spojiť sily a vyvíjať tlak na Európsku komisiu, aby rokovala s Ruskou Federáciou a Ukrajinou.
Slovenská spotreba sa pohybuje do 5 mld. metrov kubických metrov plynu ročne a v Maďarsku je to dvojnásobok.