Na slovenských čerpacích staniciach by sa v tomto roku nemalo diať nič dramatické. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik finančných trhov XTB Marek Nemky, napriek krátkodobým šokom na ropných trhoch a vyššiemu daňovému zaťaženiu sa dá predpokladať, že ceny na pumpách zostanú na úrovniach porovnateľných s minulým rokom.
„Osobne si myslím, že na konci roka budú ceny palív približne na súčasných úrovniach. Cena benzínu sa môže pohybovať okolo 1,55 eura za liter a cena nafty okolo 1,48 eura za liter. Iste, počas roka môžu prísť krátkodobé skoky, no inak by ceny mali zostať relatívne stabilné,“ dodal Nemky.
Palivá zostávajú významnou položkou v rodinných rozpočtoch
Podľa dát Štatistického úradu SR, tvoria palivá približne 2,7 % spotrebného koša priemerného Slováka. Toto číslo je porovnateľné s výdavkami na elektrinu (3,2 %) a plyn (3,3 %). Ceny palív sú však volatilné a dokážu sa v priebehu niekoľkých týždňov zvýšiť či znížiť o 10 %. Takáto zmena automaticky zvyšuje celkové náklady v spotrebnom koši približne o 0,3 %. Palivá preto zostávajú významnou a sledovanou položkou v rodinných rozpočtoch.
Nové americké sankcie nepotešia ani slovenských motoristov
„No mimoriadne dôležité sú aj pre štátny rozpočet. Na Slovensku momentálne predstavuje spotrebná daň 0,514 eura za liter pre 95-oktánový benzín a 0,368 eura za liter pre motorovú naftu,“ doplnil Nemky.
Príjem zo spotrebnej dane z minerálnych olejov pritom predstavuje významnú položku, približne 1,3 miliardy eur ročne, čo sú zhruba 3 % celkových príjmov štátu. K tomu sa pridáva DPH, čo znamená, že celková daňová spotrebná záťaž dosahuje 0,632 eura za liter pre benzín a 0,453 eura za liter pre naftu (pri 23 % sadzbe DPH). Časť vybranej DPH putuje aj do rozpočtu Európskej únie.
Ceny ropy odštartovali tento rok výskokom
Ceny ropy odštartovali tento rok výskokom v dôsledku nových sankcií voči ruským producentom a ich logistickým partnerom i pretrvávajúceho konfliktu na Ukrajine či na Blízkom východe. K tomu na Slovensku pribudol cenový tlak na palivá kvôli rastu DPH. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, keď boli pohyby cien ropy turbulentnejšie, bol minulý rok pomerne pokojný. Ceny sa v roku 2024 pohybovali v pásme od 69 do 91 dolárov za barel.
Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na vyššie ceny, budeme tankovať najdrahšie benzíny a naftu od vlaňajšieho leta
Zažili sme i niekoľko období výraznejšieho rastu, ktoré boli podľa Nemkyho primárne spôsobené geopolitickými udalosťami, ako napríklad útokom Iránu na Izrael. Ďalším faktorom bol pretrvávajúci konflikt na Ukrajine, ktorý naďalej tlačí ceny ropy nahor. Trh ovplyvňoval aj kartel OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu), ktorý obmedzoval ponuku reštrikciami v produkcii.
„Tieto obmedzenia stále trvajú, prvé zmiernenie sa očakáva v marci 2025. Na druhej strane, americkí producenti dokázali využiť situáciu a postupne zvyšovali produkciu, ktorá dosiahla historické maximá,“ podotkol Nemky.
Trh s ropou by mohol zaznamenať prebytok
V súčasnosti sa podľa neho očakáva, že trh s ropou by mohol v roku 2025 zaznamenať prebytok, čo by naznačovalo mierne nižšie ceny ropy v porovnaní s minulým rokom. Cenotvorba však závisí od viacerých faktorov. Príkladom sú nedávne sankcie USA na „tieňovú flotilu“ lodí prevážajúcich ruskú ropu a na ruských producentov. V januári tohto roka výrazne zvýšili ceny ropy a aj pohonných hmôt.
Nový rok nás privítal s drahším tankovaním. Ako sa budú ceny na slovenských pumpách ďalej vyvíjať?
„Prirodzene, vplyv bude mať aj výmena americkej administratívy. Zvolený prezident Trump, ktorý bude v úrade od 20. januára 2025, už avizoval uvoľnenie regulácií pre americkú ťažbu. Výraznú úlohu na globálnom trhu s ropou bude aj ďalej zohrávať geopolitika. Pozitívny vývoj pri riešení konfliktov a stabilizáciiu by ceny ropy tlačil nadol. Samozrejme, ceny ovplyvní aj OPEC,“ dodal Nemky.
Na strane dopytu podľa neho uvidíme, ako dopadnú fiškálne stimuly v Číne (najväčší importér), a ako sa budú vyvíjať ekonomiky USA a EÚ, a teda ich hlad po ropných produktoch. „K tomu môžu prísť nové medzinárodné sankcie a iné nepredvídateľné faktory, ktoré robia predikciu cien náročnou. Okrem toho treba na Slovensku zohľadniť aj tohtoročné zvýšenie DPH o tri percentuálne body,“ konštatoval Nemky.