Vzhľadom na vývoj na ropnom trhu to predpokladá analytička Poštovej banky.
Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na mierne zdražovanie pohonných látok. „Podľa vývoja na ropnom trhu predpokladáme, že budúci týždeň by ceny na pumpách mohli opäť mierne vzrásť,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Priemerné ceny pohonných látok sa v minulom týždni (28. týždeň) v porovnaní s predchádzajúcim takmer nezmenili. Predchádzajúce dva týždňa sa ceny benzínov a nafty na našich pumpách zvyšovali. Cena 95-oktánového benzínu počas uplynulého týždňa nepatrne klesla o 0,1 % a 98-oktánový benzín sme tankovali za tú istú cenu ako týždeň predtým. Aj ceny nafty zaznamenali len minimálny pohyb, a to smerom nadol o 0,2 %.
Stále lacnejšie ako vlani
Slovenskí motoristi tak zaplatili v 28. týždni za najpredávanejší 95-oktánový benzín v priemere 1,35 eura za liter, za 98-oktánový benzín 1,555 eura za liter a motorovú naftu za 1,224 eura za liter. „V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška tankujeme 95-oktánový benzín lacnejšie o 3,4 %, 98-oktánový o 2,8 % o a za naftu platíme o 2,6 % menej,“ dodala Glasová.
Vývoj cien ropy Brent
Ropa Brent si za minulý týždeň na komoditnom trhu pripísala zisk takmer 4 %. V úvode týždňa ropný trh podľa analytičky ovplyvňovali pravidelné štatistiky o vývoji zásob ropy v USA. Podľa amerického inštitútu API sa zásoby ropy výrazne znížili, o 8,1 milióna barelov. V stredu oficiálne čísla z dielne agentúry EIA potvrdili výrazný prepad zásob surovej ropy v USA o 9,5 milióna barelov, ktorý avizoval v utorok inštitút API. „Hrozba hurikánu v Mexickom zálive taktiež pomáhala čiernemu zlatu v raste,“ doplnila Glasová.
Smerom nahor ropu zároveň aj minulý týždeň podľa nej tlačilo predchádzajúce rozhodnutie kartelu OPEC, ktorý oficiálne potvrdil predĺženie ťažobných škrtov, a to o ďalších deväť mesiacov. Ťažobné škrty by mali byť v objeme 1,2 milióna barelov denne. „Výraznejšiemu cenovému rastu ropy ale bráni stále nedoriešený obchodný konflikt medzi USA a Čínou, a taktiež obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky,“ podotkla Glasová.
Ropný trh bude teraz podľa analytičky ovplyvňovať pokračujúca hrozba obchodnej vojny a obavy zo spomaľovania čínskej a taktiež aj globálnej ekonomiky, čo by viedlo k slabšiemu dopytu po rope. „Okrem toho hrozbu na ropný trh aktuálne prináša aj nástup hurikánovej sezóny, ktorá môže tlačiť ropu nahor. Už minulý týždeň nervozitu spôsoboval hurikán Barry nad Mexickým zálivom. Ruku k dielu budú naďalej pridávať aj produkčné škrty kartelu OPEC,“ konštatovala Glasová.