Nové vedenie Ministerstva hospodárstva SR chce dosadiť nových manažérov aj do Slovenských elektrární. Ministerstvo už vyhlásilo výberové konanie na obsadenie miest členov predstavenstva v dominantnom výrobcovi elektriny. Záujemcovia sa môžu do výberového konania prihlásiť do 13. júla. „Posúdenie zaslaných prihlášok, dokladov jednotlivých uchádzačov a splnenie určených požiadaviek na uchádzačov bude hodnotiť na výberovom konaní výberová komisia, ktorú určí minister hospodárstva,“ informuje rezort hospodárstva.
Minister rozhodne
Výberové konanie je naplánované na 28. júla a bude pozostávať z dvoch častí. Komisiu bude zaujímať či záujemca o post člena v predstavenstve ovláda cudzí jazyk a aké sú jeho odborné znalosti. „Z uchádzačov, ktorí najlepšie splnia všeobecné a odborné predpoklady výberová komisia spracuje zoznam o výsledku výberového konania a predloží ho ministrovi hospodárstva. O nominácii zástupcov štátu do orgánov spoločnosti Slovenské elektrárne rozhodne minister hospodárstva,“ konštatuje ministerstvo. Slovenská republika má v predstavenstve Slovenských elektrární právo obsadiť tri pozície. Predstavenstvo spoločnosti má deväť členov.
Akciová spoločnosť Slovenské elektrárne vznikla v roku 2002 ako právny následník Slovenských elektrární, od ktorých bola k tomuto dátumu oddelená Prenosová sústava a Tepláreň Košice. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Slovenská republika s podielom 34 % (v mene štátu koná Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky) a spoločnosť Slovak Power Holding BV (SPH) s podielom 66 %. Energetický a průmyslový holding v roku 2016 uzavrel prvú fázu vstupu do Slovenských elektrární a stal sa päťdesiatpercentným akcionárom spoločnosti SPH. Ďalších 50 % SPH ostalo zatiaľ vo vlastníctve skupiny Enel.
Od jadra po fotovoltiku
Slovenské elektrárne sú spoločnosťou, ktorej hlavnou podnikateľskou činnosťou je výroba a predaj elektriny. Podľa disponibilného inštalovaného výkonu sú Slovenské elektrárne najväčším výrobcom elektrickej energie na Slovensku a jedným z najväčších v strednej a východnej Európe. Spoločnosť tiež vyrába a predáva teplo a poskytuje podporné služby pre elektrizačnú sústavu. Slovenské elektrárne disponujú 4 175,92 megawattov hrubého výkonu. Prevádzkujú 31 vodných, 2 atómové, 2 tepelné a 2 fotovoltické elektrárne.