Slovenské domácnosti by sa mali dočkať lepšieho pripojenia na internet. Distribučné spoločnosti Západoslovenská distribučná (ZSD), Stredoslovenská distribučná (SSD) a Východoslovenská distribučná (VSD) už začali spolupracovať so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) na budovaní optickej nadstavby.
Spoločnosti, ktoré prevádzkujú elektrické distribučné siete, dokážu vytvoriť podmienky pre kvalitnejšie služby a vyššiu životnú úroveň aj v tých najodľahlejších kútoch Slovenska pri zabezpečení spoľahlivého internetu a celkového dátovo-komunikačného spojenia so svetom.
Pomoc pri odstraňovaní tzv. bielych miest
V podpísanom memorande sa konkretizujú snahy všetkých štyroch strán pre posilnenie budovania takzvanej Energooptiky ako súčasti distribučnej sústavy. Táto infraštruktúra môže byť nápomocná nielen štátnej správe a samospráve vo všetkých regiónoch Slovenska, ale aj ostatným subjektom pôsobiacim v socioekonomickej oblasti, turistickom ruchu a podobne.
„Jej cieľom je tiež pomôcť samotným občanom pri odstraňovaní tzv. bielych miest. Teda takých, ktoré majú nedostatočné alebo žiadne internetové pripojenie,“ dodala pre agentúru SITA hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej Andrea Forbergerová.
Prevádzkovatelia distribučných sústav vlastnia a prevádzkujú distribučné sústavy s dĺžkou rátanou na desaťtisíce kilometre vzdušných vedení, ktoré vedú do každej obce a elektrifikovaného kúta Slovenska. Preto je prístup ku kvalitnému internetu možný, v porovnaní s inou infraštruktúrou, takmer všade a relatívne rýchlo.
Do sietí implementujú Energooptiku
ZSD, SSD a VSD pri obnove, modernizácii a výstavbe distribučnej sústavy implementujú do sietí spomínanú Energooptiku, ale ich možnosti investovania nie sú neobmedzené.
„Odhady hovoria, že bez Energooptiky by splnenie cieľov EÚ stálo približne miliardu eur. S využitím existujúcej distribučnej siete bude, podľa našich odhadov, potrebná len tretina prostriedkov,“ uviedol Radoslav Haluška, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ ZSD a VSD. Preto je potrebné pre urýchlenie internetizácie územia hľadať aj iné zdroje.
Jedným z cieľov Memoranda je odstrániť legislatívne a administratívne bariéry pri budovaní Energooptiky. Medzi ne patria napríklad aj existujúce nepovolené stavby a zariadenia, ktoré dnes rôzne subjekty na elektrické vedenia svojvoľne umiestňujú.
„Toto Memorandum je významným krokom smerom k modernizácii našich miest a obcí. Spolupráca so všetkými troma distribučnými spoločnosťami nám umožní zabezpečiť kvalitné internetové pripojenie aj v najodľahlejších kútoch Slovenska, čo prispeje k zlepšeniu života našich občanov a podpore ekonomického rastu,“ konštatoval predseda ZMOS Jozef Božik.