Slováci dali na podporu zelenej elektriny 114 miliónov eur, môže za to rýchly rozbeh ekonomiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
OZE, obnovitelne zdroje energie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na podporu výroby zelenej elektriny dali Slováci do konca apríla viac ako 114 miliónov eur.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pritom predpokladal v cenových rozhodnutiach, že spotrebitelia elektriny zaplatia vo svojich faktúrach na podporu elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) či prostredníctvom kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) ku koncu apríla niečo takmer 148 miliónov eur.

Vývoj ceny silovej elektriny

„Môže za to rýchly rozbeh ekonomiky, ktorý spôsobuje rast spotreby elektriny v prvých štyroch mesiacoch tohto roka, čím následne rastú aj výnosy z tarify za prevádzkovanie systému,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Nie menej významným faktorom vplývajúcim na stav finančných zdrojov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a KVET je podľa ÚRSO aj vývoj ceny silovej elektriny na dennom trhu. Tá v prvých štyroch mesiacoch tohto roka zaznamenala dynamický rast a v priemere sa za toto obdobie pohybovala až nad úrovňou 55 eur za megawatthodinu.

Úrso, vývoj ceny
Vývoj ceny elektriny Zdroj: ÚRSO

Predpoklady sa nenaplnili

Regulátor predpokladal, že počas prvých štyroch mesiacoch tohto roka podporia spotrebitelia zhruba dva milióny megawatthodín vyrobenej zelenej elektriny. Predpoklady regulátora sa nakoniec nenaplnili, keďže Slováci do konca apríla podporili viac ako 1,8 milióna megawatthodín elektriny vyrobenej prostredníctvom OZE a KVETu.

„ÚRSO priebežné prebytky v tarife za prevádzkovanie systému eviduje. Každopádne, pre nájdenie systémového riešenia na ich využitie v rámci regulačného rámca bude dôležité, aký bude ďalší trend vývoja objemu finančných zdrojov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a KVET. Z dostupných údajov sa dá v letných mesiacoch predpokladať pokles v tvorbe prebytku a bude potrebné počkať na skutočný vývoj tvorby finančných zdrojov až do tretieho štvrťroka, keď bude možné pracovať s presnejšími hodnotami,“ konštatoval predseda ÚRSO Andrej Juris, podľa ktorého regulačný úrad predbežne preferuje ako systémové riešenie použitie prebytkov na odľahčenie tzv. historického dlhu tarify za prevádzkovanie systému a na poskytnutie systémových zliav pre odberateľov elektriny.

Plán regulačného úradu

V tomto roku by mali odberatelia podporiť zelenú elektrinu celkovou sumou 398 miliónov eur. Ide o plán regulačného úradu z cenového rozhodnutia prijatého koncom vlaňajška. Podľa vývoja trhových cien elektriny na burze PXE by to však malo byť o čosi menej, 285 miliónov eur.

Vlani podporili Slováci zelenú elektrinu sumou 467 miliónov eur. Pre regulačný úrad sú pri bilancii nákladov a výnosov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a KVET dôležité dva parametre. Predpokladaná koncová spotreba elektriny a predpokladaná priemerná cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou.

ÚRSO, vývoj koncovej spotreby
Vývoj koncovej spotreby elektriny. Zdroj: ÚRSO
ÚRSO, vývoj výroby
Vývoj výroby elektriny podporovanej doplatkom Zdroj: ÚRSO
ÚRSO, vývoj nákladov
Vývoj nákladov na podporu výroby elektriny z OZE a VÚKVET v EUR. Zdroj: ÚRSO
Vývoj výnosov, ÚRSO
Vývoj výnosov z TPS v EUR. Zdroj: ÚRSO
Bilancia, ÚRSO
Bilancia nákladov a výnosov v systéme podpory elektriny z OZE a VÚKVET v EUR Zdroj: ÚRSO

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví