V spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) sa nevie vedenie spoločnosti dohodnúť s odborármi na navyšovaní miezd v tomto roku. Ako uviedol pre agentúru SITA predseda Energeticko-Chemického odborového zväzu (ECHOZ) Marián Baňanka, v štátnej spoločnosti odborová organizácia už vyhlásila aj štrajkovú pohotovosť.
„Situácia v SEPS je predovšetkým dôsledkom obštrukcií manažmentu tejto spoločnosti pri kolektívnom vyjednávaní, nakoľko v minulosti patrila táto spoločnosť vždy medzi prvé, ktoré v rámci pôsobnosti ECHOZ uzatvárali kolektívne zmluvy a vlastne v dvadsaťročnej histórii tejto spoločnosti je to po prvý raz, čo sa odborová organizácia nedokázala s vedením dohodnúť na nových mzdových podmienkach,“ podotkol Baňanka.
Podpísaná kolektívna zmluva
Vedenie spoločnosti SEPS je presvedčené, že plní všetky svoje záväzky z kolektívnej zmluvy platnej ešte do konca tohto roka.
Spoločnosť SEPS vlani dosiahla rekordné výnosy, príspevkom do štátneho rozpočtu sa zapísala ako najštedrejší daňovník
„Spoločnosť SEPS a odborová organizácia ZO ECHOZ majú podpísanú kolektívnu zmluvu, ktorá platí do konca tohto roka. Všetky jej ustanovenia vedenie SEPS rešpektuje a plní. Na základe Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa bola všetkým tarifným zamestnancom SEPS valorizovaná základná mesačná tarifná mzda v tomto roku o 2,5 %,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová.
Zmena ustanovenia kolektívnej zmluvy
Ako povedal pre agentúru SITA predseda ZO ECHOZ pri SEPS Michal Sokoli, predmetom sporu medzi vedením a odborármi je zmena ustanovenia kolektívnej zmluvy, ktorým sa stanovuje rast miezd zamestnancov odmeňovaných tarifnou mzdou pre tento rok. Odborári žiadajú navýšenie tarifných platov o 4 %.
„Je viac ako zarážajúce, že manažment spoločnosti, ktorý sa neváha v médiách pochváliť tým, aký bol rok 2021 pre SEPS úspešný, odmieta primerane upraviť pre tento rok tarifné mzdy vlastných zamestnancov, vďaka práci ktorých sa podarilo uvedené výsledky dosiahnuť,“ dodal Sokoli.
Po štvrtom kole rokovaní sa obe strany dohodli na riešení sporu pred sprostredkovateľom. „Bohužiaľ, do dnešného dňa (pozn. redakcie 2. mája) sa k dohode o osobe sprostredkovateľa nepodarilo dospieť. Preto sa ZO ECHOZ rozhodla v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní požiadať ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny o určenie sprostredkovateľa,“ uzavrel Sokoli.