Predseda Najvyššieho kontrolného úradu Karol Mitrík nechcel ani zhruba po mesiaci od ukončenia kontroly v Slovenských elektrárňach prezradiť detaily kontroly.
Výsledky z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) v Slovenských elektrárňach sú stále tajné. Viac o kontrole v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny nechcel prezradiť ani samotný predseda NKÚ Karol Mitrík. „Bola to veľmi, veľmi veľká kontrola. O detailoch však nechcem hovoriť,“ povedal na piatkovej tlačovej besede Mitrík.
Kvalitná kontrola
Šéf NKÚ je však naďalej presvedčený, že výsledky kontroly v elektrárňach boli natoľko závažné, že by sa nimi mala zaoberať tak Generálna prokuratúra SR, ako aj Finančné riaditeľstvo SR. „Ona (kontrola NKÚ – pozn. red.) tam patrí. Výstup bol kvalifikovaný a seriózny, a dáva podklady pre ďalšie konanie, ktoré my už nemôžeme ovplyvniť. Musím povedať smerom do vnútra úradu, že sa urobil kus dobrej roboty. Zo zisteniami už musia narábať iní,“ dodal Mitrík. Inšpektori NKÚ nateraz podľa neho neplánujú v Slovenských elektrárňach (SE) ďalšiu kontrolu. „Slovenské elektrárne sa samozrejme nebudú kontrolovať opäť o rok. Je to obrovská kontrola,“ konštatoval Mitrík.
Kontrolu chceli poslanci
NKÚ ukončil kontrolu Slovenských elektrární prerokovaním protokolu o výsledku kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami začiatkom augusta. Výsledkami kontroly by sa mali zaoberať aj poslanci Národnej rady SR. Malo by to byť na jednej z jesenných schôdzi parlamentu. Práve poslanci na návrh predsedu parlamentu schválili koncom septembra minulého roka uznesenie, v ktorom požiadali NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach. Kontrolóri z NKÚ sa podľa uznesenia mali zamerať na hospodárenie s finančnými prostriedkami v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny.
Ministerské pochybnosti
Kontrola, ktorá začala v decembri minulého roka a fyzicky sa skončila v apríli tohto roka, mala súvisieť s dostavbou dvoch mochoveckých blokov. Bývalému ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi sa totiž nepozdávalo neustále zvyšovanie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Požiadal preto predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom požiadajú NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach.
Meškanie dostavby
Tretí mochovecký blok by mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.