Ruský plyn cez Ukrajinu znova potečie, predpokladá ekonóm Kovanda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruský plynovod, plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský plyn cez Ukrajinu znova potečie. Na základe prognóz americkej banky Citigroup to konštatuje hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Citigroup, tretia najväčšia americká banka očakáva, že sa ruský plyn Ukrajinou opäť rozprúdi, pretože to bude ekonomicky a environmentálne najrozumnejšie,“ uviedol Kovanda.

Neblahý dopad na životné prostredie

Zastavenie prepravy ruského plynu cez Ukrajinu do EÚ bude mať podľa neho neblahý dopad na životné prostredie v krajinách ako India či Bangladéš. Tie totiž budú musieť páliť viac uhlia, keďže si nebudú môcť dovoliť nakúpiť plyn za vyššie ceny. Po zastavení dodávok ruského plynu je Európa ešte viac odkázaná na dodávky skvapalneného plynu napríklad z USA.

„Lenže o tie dodávky bude súperiť s Áziou, hlavne s krajinami ako Japonsko alebo Južná Kórea. V rámci tohto súperenia, ktoré hraje do kariet Spojeným štátom či Kataru, dôjde k šponovaniu cien,“ podotkol Kovanda.

Ceny plynu v EÚ vyššie ako tie ázijské

V súčasnosti sú ceny plynu v EÚ vyššie ako tie ázijské, čo odráža práve výpadok dodávok ruského plynu tranzitom cez Ukrajinu. Ázia podľa Kovandu zrejme toto svoje zaostávanie dorovná. „Bude musieť. Čo však bude predstavovať len ďalší diel seriálu šponovania ceny, ktoré nakoniec pocítia na svojich účtoch aj české domácnosti a firmy,“ dodal Kovanda.

Nemožno podľa ekonóma Kovandu vylúčiť citeľnejší rast burzovej ceny plynu v EÚ, pretože Európa bude musieť preplatiť Áziu, aby nezostala bez plynu. „Zlou správou je v tomto ohľade tiež predsavzatie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý sa v novoročnom prejave zaviazal k dosiahnutiu 5-percentného ekonomického rastu čínskej ekonomiky. Číne v tomto raste pomôže lacný ruský plyn, ktorý v rastúcej miere odoberá potrubne z Ruska,“ doplnil Kovanda.

Chudobnejšie ázijské krajiny sa vrátia k spaľovaniu uhlia

Vyšší výkon čínskej ekonomiky tak podľa neho prispeje k rastu ekonomickej aktivity v blízkych krajinách, s ktorými je obchodne a ekonomicky silne previazaná, ako je práve Japonsko a Južná Kórea. „Následná vyššia ekonomická aktivita v Japonsku či v Kórei podporí ich dopyt po plyne, takže Európa bude musieť zaplatiť za plyn viac, aby tieto ázijské ekonomiky preplatila,“ konštatoval Kovanda.

Pre chudobnejšie ázijské krajiny ako sú India či Bangladéš skvapalnený plyn nezostane. „Teda aspoň nie za ceny, ktoré si môžu dovoliť. Vrátia sa tak k spaľovaniu uhlia,“ uzavrel Kovanda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš Kovanda
Firmy a inštitúcie CitigroupTrinity Bank