Rusi to nevzdali. O slovenskú novú atómku majú stále záujem.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach Foto: Ilustračné, javys.sk

Česká energetická skupina ČEZ nateraz zostáva v projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. S prípadným novým investorom, ktorý by ich nahradil v spoločnosti JESS, v súčasnosti nerokuje.

Slovenská jadrová energetika bola v roku 2013 v znamení možného vstupu ruskej spoločnosti Rosatom do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Ruský investor mal nahradiť českú energetickú skupinu ČEZ v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS). Práve tá má na starosti stále živý projekt výstavby novej atómovej elektrárne v Bohuniciach. Zhruba takto pred rokom kompetentní zo slovenskej strany potvrdili, že rokovania s ruskou spoločnosťou o jej prípadnom vstupe do JESS boli ukončené. Zdá sa, že Rusov to neodradilo. O slovenský projekt majú stále záujem.

Slovenské jadro ich láka

Rosatom je podľa svojho viceprezidenta pre oblasť strednej Európy Vadima Titova pripravený rokovať o rôznych formách realizácie projektov výstavby jadrových elektrární na Slovensku. „A nielen to. Sme otvorení aj možnosti rokovať o všetkých perspektívnych projektoch vrátane JESS,“ povedal Titov. Rusi chcú podľa neho nadviazať na spoločnú slovensko-ruskú takmer 60-ročnú históriu v jadre. „Počas celého tohto obdobia pracovali ruskí a slovenskí jadroví experti spoločne na uskutočňovaní programu rozvoja tejto priemyselnej oblasti a rozširovaní oblastí aplikácie jadra na mierové účely. Sme presvedčení o tom, že táto spolupráca bude aj naďalej pokračovať a nájde svoje uplatnenie v perspektívnych spoločných projektoch,“ dodal Titov.

Chcú garancie

Ruský jadrový investor však na Slovensko nepríde len preto, že slovensko-ruská jadrová energetika je doteraz úzko prepojená. V prípade ich vstupu do slovenského jadra nahlas požadujú garancie štátu, či dokonca štátnu podporu. „Pokiaľ hovoríme o možnom odkúpení podielu v JESS spoločnosťou Rosatom, tak táto otázka môže byť prerokovávaná len v súvislosti s komplexnými dohodami o formáte realizácie projektu rozšírenia jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach ako celku, vrátane miery štátnej podpory zo strany Slovenska pri realizácii tohto projektu,“ odkázal Titov. Podľa neho žiadať od štátu podporu nie je ničím novým a prekvapujúcim. „Komerčný projekt musí byť rentabilný, každý investor má záujem o jasné pochopenie mechanizmu návratu investícií,“ doplnil Titov.

Garancia cien elektriny zatiaľ problémom

Požadovanie štátnej podpory zo strany Rosatomu, a to najmä vo forme garancie výkupných cien elektriny, však môže naraziť na súčasnú, ale pravdepodobne aj na budúce slovenské vládne garnitúry. Veď práve požadovanie garancie výkupnej ceny za elektrinu vyrobenú v novej jadrovej elektrárni v Bohuniciach malo byť hlavným dôvodom pre ukončenie rokovaní o vstupe ruského investora do spoločnosti JESS. Jednoznačne tieto garancie odmietol premiér Robert Fico, ako aj vtedajší minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Podľa Rosatomu však štátna podpora nemusí byť chápaná len vo forme garancie výkupnej ceny elektriny. „Nástrojov návratnosti investícií je mnoho, výber konkrétnych nástrojov a ich aplikácia je vecou rokovaní,“ konštatoval Titov.

ČEZ zatiaľ ostáva

Česká energetická skupina ČEZ, ktorá chcela z projektu výstavby jadrovej elektrárne vycúvať, nateraz zostáva v spoločnosti JESS ako 49-percentný akcionár (zvyšný podiel drží štátna akciovka JAVYS-poz. red.). „Naďalej pôsobíme v JESS. Činnosti v rámci predprípravnej etapy pokračujú podľa stanoveného harmonogramu,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ČEZ Barbora Půlpánová. Podľa nej ČEZ pred zhruba dvoma rokmi len testoval záujem o prípadný vstup do projektu. V súčasnosti ČEZ ani nerokuje s nejakým novým investorom, ktorý by ich mohol nahradiť v projekte. „Práce na projekte pokračujú. Do konca roka 2016 sa počíta s ukončením procesu EIA, to jest posudzovania vplyvov na životné prostredie,“ uzavrela Půlpánová.

Už majú osvedčenie

Projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach už získal od Ministerstva hospodárstva SR osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Bez tohto osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry. Nová atómová elektráreň bude mať pravdepodobne najnižší možný výkon. Podľa štúdie realizovateľnosti by totiž nová jadrová elektráreň mohla mať výkon od 1 200 až do 2 400 megawattov. Rezort hospodárstva však vydal pre spoločnosť JESS osvedčenie pre nový jadrový zdroj s výkonom v Jaslovských Bohuniciach do 1 200 megawattov.

Ďaleká budúcnosť

Nová atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach, ktorá by mala nahradiť dva jadrové bloky v súčasnosti odstavovanej elektrárne V1, by mohla byť pripravená vyrábať elektrinu v roku 2030. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 miliárd eur. Pri predražovaní všetkých jadrových projektov v Európe sa však dá očakávať, aj pri tomto projekte navýšenie celkovej investície.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČEZ SlovenskoJESS Jadrová energetická spoločnosť SlovenskaRosatom