Rozvoj hydroenergetiky sa nezaobíde bez výziev a prekážok, ukázala konferencia HydroTurbo 2024

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Default
Foto: Vodohospodárska výstavba
Tento článok pre vás načítala AI.

Rozvoj hydroenergetiky na Slovensku i v susednom Česku je vďaka svojim pozitívam nevyhnutný, ale má pred sebou mnoho výziev a prekážok. Vyplynulo to z minulotýždňovej trojdňovej konferencie HydroTurbo 2024 v Jasnej, ktorú spoluorganizovali Slovenské elektrárne.

Zároveň ukázala na potrebu spolupráce naprieč celým hospodárstvom a spoločnosťou. Zámerom bolo tiež poskytnúť inšpiratívne debaty a nové perspektívy pre všetkých odborníkov, ktorí sa venujú problematike vodnej energetiky.

Práve hydroenergetika je podľa riaditeľa závodu Vodných elektrární v spoločnosti Slovenské elektrárne Milana Ilčíka významnou súčasťou energetického mixu Slovenska i Českej republiky.

Medzinárodná konferencia HydroTurbo

„To, že s jej rozvojom rátame aj do budúcnosti, nám ukazuje aj vysoká účasť na konferencii HydroTurbo. Som veľmi rád, že sme my energetici, naši dodávatelia, či už súčasní alebo potenciálni, predstavitelia ministerstiev a vzdelávacích inštitúcií, využili tento priestor a uplynulé dni s veľkou znalosťou a záujmom diskutovali o výzvach, ktorým čelíme a zdieľali skúsenosti z projektov, ktoré pripravujeme a realizujeme,“ poznamenal.

Medzinárodná konferencia HydroTurbo má viac ako 40-ročnú tradíciu. Zameraná je na prevádzku, konštrukciu, modernizáciu a vývoj vodných turbín a hydroenergetických stavieb. Jej 26. ročník ponúkol platformu na zdieľanie poznatkov o najnovších technológiách, výskume a praktických skúsenostiach v konštrukcii, prevádzke, vývoji a modernizácii spomínaných vodných turbín a stavieb.

Modernizácia vodných elektrární

Na programe tak boli od 24. do 26. septembra prednášky, panelové diskusie a bohatý sprievodný program, ktorý prepojil odborníkov z popredných energetických spoločností, výskumných inštitúcií a univerzít. Rozdelený bol do viacerých tematických blokov.

Tie zahŕňali rôzne témy, ako je diagnostika strojov a zariadení, výskum a vývoj v oblasti hydroenergetiky, praktické zdieľanie skúseností či diskusiu o úlohe vodných elektrární v budúcnosti energetického mixu. Účastníci sa tiež zaoberali modernizáciou vodných elektrární a riešeniami, ktoré zohľadňujú environmentálne požiadavky.

„Som presvedčený o tom, že pravidelné stretávanie sa na tejto platforme je mimoriadne dôležité pre rozvíjanie profesionálnej spolupráce a výmeny odborných skúsenosti v oblasti hydroenergetiky,“ dodal Ilčík.

Obdobie klimatických zmien

Súčasťou programu konferencie boli aj exkurzie na významné prečerpávacie vodné elektrárne Liptovská Mara a Čierny Váh. Samotné Slovensko má vo svetovom registri veľkých priehrad evidovaných 50 takýchto stavieb. Pomáhajú okrem iného nielen počas rôznych živelných pohrôm, no veľmi dôležitú úlohu zohrávajú aj v období klimatických zmien.

Medzinárodnú konferenciu o vodnej energetike sa v tomto roku podarilo Slovenským elektrárňam zorganizovať s partnermi, ktorými sú ČEZ, a.s.- Vodní elektrárny, E.ON, Vodohospodárska výstavba, Ecofil, Aquatis, Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, a Fakultou Strojního Inženýrství Energetického ústavu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Ilčík
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneSlovenská technická univerzita v BratislaveVVB Vodohospodárska výstavba