Spoločnosť Theta Energy Group plánuje v tepelnej elektrárni vo Vojanoch zmodernizovať výrobu elektriny a vybudovať technologický park zameraný na výskum, vývoj a výrobu výrobkov budúcnosti. O projekte sme sa zhovárali s generálnym riaditeľom firmy Igorom Hantuchom.
Nie práve najziskovejšiu tepelnú elektráreň vo Vojanoch zrejme čaká svetlejšia budúcnosť. Spoločnosť Theta Energy Group plánuje na východnom Slovensku vyše 700 miliónovú investíciu. Vo vojanskej elektrárni sa má zrekonštruovať výroba elektriny. V areáli celej elektrárni by však mal vzniknúť aj technologický park, v ktorom by sa mohlo vyrábať napríklad takzvané tlačené svetlo. S generálnym riaditeľom spoločnosti Theta Energy Gorup Igorom Hantuchom sme sa okrem iného rozprávali, či je plánovaný projekt reálny, či počítajú s ľuďmi, ktorí už vo Vojanoch pracujú a či budú od štátu žiadať nejakú podporu.
Ako ste našli pre plánovanú investíciu práve slovenské Vojany?
Od roku 2013 sme hľadali možnosti uplatnenia inovatívnych technológii v rámci EU, pričom na Slovensku sme ešte pred projektom Vojany už začali pripravovať dve lokality. Približne pred rokom sme zaregistrovali, že sa rysuje problém vo Vojanoch a začali naši analytici prehodnocovať možnosť uplatniť jednotlivé technológie práve vo Vojanoch.
V čom vlastne spočíva zamýšľaná investícia?
Projekt Vojany sa pripravuje už skoro rok, a mal by mať dve etapy – refit elektrárne na obnoviteľné zdroje energie a zároveň v druhej časti by mal vzniknúť technologický park zameraný na inovatívne riešenie, čo je podstatná časť investície, až 70 %, kde všetky technlógie sa budú vyrábať a následne exportovať na zahraničné trhy. V tom spočíva jedinečnosť lokality. Napojenie na železničnú sieť do celej EU a zároveň veľmi strategická poloha medzi východom a západom.
Plánujete do projektu vstúpiť samostatne, alebo hľadáte partnera, či už štát alebo samotné Slovenské elektrárne, ktoré stále vlastnia tepelnú elektráreň vo Vojanoch?
V momentálnej situácii čakáme na vyjasnenie vlastníckych vzťahov a následne vieme vstúpiť ako strategický partner formou priamej investicie, know-how alebo technologicky. Analyzujeme všetky scenáre.
Ak hľadáte partnera, ako by mala budúca spolupráca podľa vás vyzerať?
Mame radi rovnocenné partnerstvá, fungujeme vo viacerých projektoch, do ktorých sme vstúpili technologicky, financovaním, s private equity alebo formou PFI.
Rokovali ste už s potenciálnymi partnermi o vytvorení akéhosi spoločného podniku? Ak áno, ako zatiaľ rokovania dopadli?
Všetkým zainteresovaným stranám sme predstavili víziu. Zhodli sme sa, že projekt revitalizácie vojanskej elektrárni len v oblasti energetiky by nedával finančne zmysel, ale v spolupráci s technologickým a inovatívnym parkom to môže fungovať či už ako JV partnerstvo alebo coop viacerých subjektov a za účasti štátu.
Koľko prostriedkov plánujete preinvestovať?
Projekt je rozdelený na energetickú časť a refitu jej dvoch technológií vo výške približne 225 miliónov eur a na priemyselný park, kde päť amerických spoločností spolu s nami plánuje investíciu v celkovej výške 486 miliónov eur.
Ako bude celý projekt financovaný?
Máme už alokovaný kapitál v plnej výške na celú transakciu. Spolupracujeme s renomovanými medzinárodnými finančnými inštitúciami a partnermi, ktorí majú rating A a vyšší, čo tiež zaručuje kredibilitu celého projektu. Ide napríklad o silný londýnsky investičný dom IPM LLP.
Budete žiadať od vlády nejaké stimuly, úľavy či dotácie?
Vzhľadom na to, že ide už o hnedý park, čiže je tam vybudovaná celá infraštruktúra a je tam tím šikovných ľudí nie je potrebné žiadať o dodatočné stimuly. Tento fakt je opäť plusom pre projekt, zvyšuje transparentnosť celého procesu a celý koncept je rátaný, aby bol nezávislý na vonkajšej podpore a mohli sme jasne ukázať, že je to životaschopné riešenie. Týmto projektom zároveň otvoríme cestu pre našich partnerov na ázijské trhy.
Sľubujete aj vytvorenie respektíve udržanie pracovných miest v lokalite tepelnej elektrárni vo Vojanoch. Koľko ľudí by teda mohlo nájsť v spomínanej lokalite prácu?
Rátame s udržaním všetkých pracovných miest v energetickej časti a zároveň s navýšením o približne 40 až 60 pracovníkov. Následne potrebujeme pre všetkých päť spoločností vo výrobe hlavne inovatívnych technológii s pridanou hodnotou 650 až 720 pracovníkov v celom spektre.
Počítate teda aj so zamestnancami, ktorí v súčasnosti vo Vojanoch pracujú?
Áno
Vytvorí vami zamýšľaný technologický park prácu aj pre slovenských vysokoškolákov?
Ľudsky a tvorivý potenciál je kľúčom k úspechu každého projektu a spoločnosti. Už v prípravných fázach spolupracujeme so slovenskými univerzitami ako aj so Slovenskou akadémiou vied, aby potvrdili naše analýzy v lokálnych podmienkach a do budúcna sme mohli zdokonaľovať jednotlivé procesy a technológie ako napríklad pre Hyperloop, pre ktorý vieme vyrábať a dodávať kľúčové prvky pre ich systém. Zároveň sa snažíme podporiť rôzne domáce startupy, aby nám neutekali šikovní mladí ľudia do zahraničia a aj si sami zachovať startupovu mentalitu a flexibilne meniť pre dané podmienky stratégiu.
Ste ochotní ich aj na slovenské pomery slušne zaplatiť?
Áno. Vo finančnej analýze rátame byť nad slovenským platovým štandardom, aby sa nám podarilo prilákať do tejto lokality kvalitný tím. Ľudské zdroje sú z nášho pohľadu najcennejší kapitál.
Čo by sa malo v technologickom parku vyrábať či skúmať? Budete výrobky vyvážať aj do zahraničia?
Z inovatívnych riešení sú to hlavne nanotechnológie v oblasti NanoLight a printed light (tzv. tlačené svetlo), printed batteries a nanosolar. V prípade realizácie domácich projektov časť výroby ostane na slovenskom trhu, ale až 70 % kontraktov máme zazmluvnených pre zahraničné trhy.
Koľko partnerov máte v súčasnosti zazmluvnených? O aké firmy ide?
K dnešnému dňu už je to šesť amerických spoločností, čiže o ďalšiu viac – v oblasti ekologickej výroby energie, ako aj jej uskladnenia. Ďalšie firmy sú zamerané na spomínanú oblasť nanotechnológii, v podobe nanosolar, nanolight a nanobatteries až po bezpečne odstraňovanie starých ekologických záťaží a podporných systémov pre životné prostredie.
Máte vo výhľade aj ďalšie nové firmy, ktoré by mohli do Vojan prísť?
V štádiu rokovaní a potrebných analýz sme s ďalšími troma firmami opäť z USA. Keď sa potvrdia naše a ich čísla, že sú najlepší a najefektívnejší na trhu, vieme ich technológie uplatniť aj vo Vojanoch a zároveň zazmluvniť výrobu a export. Snažíme sa v európskych podmienkach vytvoriť prostredie, aby do dvoch až štyroch rokov vyrástla konkurencia americkým tech spoločnostiam v podobe made in Slovakia. Takisto máme zahrnuté okrem výroby, vývoja aj dizajn centrum. Pre všetky technológie chceme dať priestor pre kreatívny potenciál.
Plánujete zachovať výrobu elektriny vo Vojanoch. Chcete s ňou aj obchodovať, alebo pôjde výhradne o výrobu elektriny a tepla iba pre technologický park?
Výroba elektriny nie je na rozdiel od techonológii pre nás hlavný biznis. Pre priemyselný park je potrebné zachovať súčasné množstvo výroby, v píipade vyššieho dopytu už prenecháme predaj a všetky súvisiace činnosti na partnerov.
Po zverejnení vašich plánoch vo Vojanoch vás niektoré média označili jemne povedané za neserióznu spoločnosť. Môžete odkryť, kto všetko za vašou firmou stojí a čo je jej hlavným poslaním? Respektíve kým ste financovaní?
Je za nami americký kapitál, rating A +. Žiaľ načasovanie oznámenia nášho investičného zámeru, ktoré sme si stanovili ešte minulý rok, keď nebol známy ešte ani termín parlamentných volieb, mohlo vyznieť podozrivo. Termín oznámenia súvisel aj s faktom, že sme chceli prevádzku elektrárne vo Vojanoch zachovať, aby sa predišlo k strate kľúčových pracovníkov, ktorí by mohli byť v budúcnosti nenahraditeľní. Máme prehľadnú akcionársku štruktúru celej spoločnosti. Financie čerpáme z renomovaných bankových domov. Ide o americké banky, ale už nás oslovili aj európske a japonské inštitúcie a banky so záujmom spolufinancovať celý projekt.
Do kedy by ste chceli celú investíciu spustiť a kedy by mohli nájsť v novom technologickom parku prácu prví zamestnanci?
V treťom, štvrtom kvartáli tohto roka chceme začať proces rekonštrukcie a výstavby. Už v tomto období rátame s navýšením počtu pracovníkov o približne 125 ľudí. V druhom, treťom kvartáli budúceho roka, v prípade pozitívneho feedbacku od všetkých zainteresovaných účastníkov, by už mala byť obsadená väčšina pozícií.