Tomáš Malatinský: Prevzatie SPP sa odkladá na jún budúceho roka (Rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský vEnergetike.sk

Štát nestihne prevziať 100-percentný podiel v SPP do konca tohto roka. Ešte stále existuje teoretická možnosť, že akcie nakoniec ani neprevezme. O tom, ale aj o schvaľovaní dodatočných prostriedkov na dostavbu Mochoviec, sme sa zhovárali s ministrom hospodárstva TOMÁŠOM MALATINSKÝM.

Ako to vyzerá s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce?

– Dostavba elektrárne prebieha ďalej. My stále preverujeme zmluvné potreby na navýšenie rozpočtu pre dostavbu jadrových blokov. Ešte nemáme všetky náležitosti toho navýšenia vysvetlené, tak ako by sme požadovali. Hlavne chceme mať určitú predstavu, že to napreduje tak ako treba. Každopádne je to náročný projekt a sprísňujúce sa bezpečnostné podmienky predražujú takýto projekt všade vo svete.

Kedy by podľa vás mohli zástupcovia štátu v predstavenstve Slovenských elektrární zahlasovať za navýšenie dodatočných prostriedkov v sume zhruba 500 miliónov eur potrebných na dostavbu mochoveckých blokov?

– Predpokladáme, že v prvom-druhom mesiaci nového roku by sme navýšenie rozpočtu mohli akceptovať.

Myslíte si, že stihnú Slovenské elektrárne dodržať novo stanovené termíny dostavby Mochoviec? Teda, že tretí blok spustia do prevádzky na konci budúceho roka a štvrtý následne v roku 2015?

– Veríme, že elektrárne urobia všetko preto, aby sa tieto termíny splnili. Tvrdíme však, že je potrebné, aby bola tá stavba kvalitná. A to je niekedy dôležitejšie než nejaký termín. Takže áno máme snahu, aby sa termín, ktorý bol prisľúbený, dodržal. Ale keby malo dôjsť k opomenutiu nejakých bezpečnostných predpisov, tak si vieme predstaviť, že by sme nejaký ďalší časový posun akceptovali.

Ako vyzerajú rokovania s vlastníkom 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach, talianskym Enelom, za privatizáciu podniku? Nastal v tejto veci nejaký pokrok?

– Zatiaľ pokrok nenastal, lebo v súčasnosti považujeme za prioritné rokovania najmä o dostavbe Mochoviec.

Štát ešte stále neprevzal 100-percentný podiel materskej spoločnosti v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). Nastal v tejto veci niekde problém?

– Vedieme intenzívne rokovania s Gazpromom. Ak by sme už dnes akceptovali v súčasnosti vyrokované podmienky ekonomika podniku sa výrazne zlepší. S Gazpromom však ešte rokujeme o lepších podmienkach. Potrebujeme taktiež vyriešiť otázky zásob, ich náklad. Tieto veci sú predmetom odkladu na budúci rok.

Kedy by sa celá vec mohla uzavrieť?

– My by sme to chceli definitívne uzavrieť do konca polroka budúceho roka. Všetko je v procese rokovaní.

Existuje aj možnosť, že by štát nakoniec ani akcie matky SPP neprevzal?

– Tá možnosť existuje. Ale ja si myslím, že štát akcie nakoniec prevezme.

Ilustračné foto
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský vEnergetike.sk

Ruská spoločnosť Rosatom mala prísť ku koncu roka s novou ponukou pre vstup do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Urobil už tak?

– Ja teraz nie som úplne presne informovaný, pretože my sme už povedali, že rozhovory považujeme za ukončené. Pravdou je, že keď niekto zaklope na dvere a ponúkne niečo nové, tak to posúdime. Rosatom už predkladá ponuky Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti a Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska.

Existuje tak možnosť, že by ste začali rokovania aj s iným možným strategickým partnerom pre tento projekt?

– Nemôžeme vylúčiť nič. V tejto chvíli nemáme nejaký záväzok voči Rosatomu, že majú nejakú exkluzivitu. Tam sa proste rokovania nepodarilo uzavrieť, pretože ich požiadavky v tejto chvíli zo strany štátu nevieme naplniť. A tým pádom sme rokovania ukončili. Ale nevylučujeme obnovenie rokovaní pokiaľ budú svoje požiadavky modifikovať. Alebo rokovania s niekým iným, kto príde s iným návrhom. Prebieha množstvo neformálnych stretnutí napríklad na úrovni veľvyslancov, ktorých sa na to pýtajú. A priamo či nepriamo naznačujú, že by mohli mať záujem. Ale nebudem radšej nikoho menovať.

Projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach teda pokračuje, alebo sa zastavil?

– Celá činnosť okolo tohto projektu ide naďalej s vlastníckou štruktúrou taká aká je. To znamená, že máme partnera ČEZ a naďalej sa robí na environmentálnej štúdii. Tá samozrejme povie aj limity, kritériá. Lepšie budeme vedieť nákladovú potrebu.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví schválil a zverejnil nové ceny energií na budúci rok. Ako ich vnímate zo svojej pozície ministra?

– Sú mi známe všetky dôvody prečo máme bohužiaľ také ceny ako máme. Regulačnému úradu sme však dali do rúk dostatok nástrojov na to, aby mali spotrebitelia čo najnižšiu cenu. Na druhej strane sú faktory, ktoré nás istým spôsobom z minulosti zaväzujú dať do cien energií náklady určené napríklad na podporu obnoviteľných zdrojov, na podporu hnedouhoľného baníctva, či na podporu kombinovanej výroby elektriny a tepla.

Vnímate teda kroky regulačného úradu pri stanovovaní budúcoročných cien energií ako maximálne možné, aké mohol urobiť?

– Áno, asi takto by som to nejako definoval. My samozrejme takisto vnímame, že niektoré energeticky náročné segmenty bojujú s hraničnými hodnotami, ale ten priestor je relatívne malý.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárneSPP Slovenský plynárenský priemyselÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví