S analytikom Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Petrom Marčanom sme sa rozprávali aj o tom, aké má Slovensko šance nájsť alternatívneho dodávateľa jadrového paliva, a či existuje reálna hrozba zastavenia dodávok paliva z Ruska pre naše atómové elektrárne.
Ministerstvo hospodárstva sa chystá hľadať alternatívneho dodávateľa jadrového paliva pre naše atómové elektrárne. Má šancu uspieť?
Jadrové palivo je veľmi špecifická záležitosť, každý typ reaktora má vlastné palivo. V minulosti napríklad aj ČEZ testoval palivo pre VVER reaktory, ktoré sú aj v slovenských jadrových elektrárňach, aj od alternatívneho dodávateľa. Dodávateľa našiel, no neskôr sa vrátil späť k dodávkam paliva pre jeho VVER reaktory od ruského TVELu. Bolo to najmä kvôli technickým problémom s palivom od alternatívneho dodávateľa, ktorým bol v tom čase americký Westinghouse. Hoci je Westinghouse renomovaný veľký výrobca reaktorov a paliva, špecializuje sa na iný typ reaktorov. Možnosť obstarať palivo pre slovenské jadrové elektrárne od iného dodávateľa ako TVELu tu teda je. Otázka je, či budú mať záujem firmy, ktoré robia palivo pre iné typy reaktorov, to opäť skúsiť aj pre reaktory VVER. A ešte dôležitejšia otázka z pohľadu Slovenska je, či by to technicky fungovalo lepšie ako v ČEZ v roku 2006.
Od koho iného ako od Ruska by mohli Slovenské elektrárne odoberať jadrové palivo?
Výrobcov paliva je viacero, či už je to francúzska Areva, spomínaný americký Westinghouse, ale aj ďalšie spoločnosti. V zásade však palivo pre rusky typ reaktorov VVER vyrába v dnešnej dobe ruský TVEL. Aj keď napríklad v Číne si robia sami palivo pre tento typ reaktorov na báze technológií od ruského výrobcu. Treba to však naozaj detailne vyhodnotiť, keďže akékoľvek problémy znamenajú riziko pri bezpečnosti prevádzky, ale aj výroby a dodávky. Jadrové elektrárne vyrábajú objemovo viac ako polovicu vyrobenej aj spotrebovanej elektriny.
V čom je jadrové palivo, ktoré odoberáme z Ruska, iné, ako jadrové palivo od ostatných existujúcich dodávateľov?
Ako som už spomínal, každý typ reaktora využíva iný typ paliva. Nie je to teda ani tak rozdiel súvisiaci s krajinou pôvodu, ale s technológiou. Je však prirodzené, že v prípade paliva pre ruský typ reaktorov VVER je ruská firma prakticky jedným dodávateľom tohto typu paliva. Keďže TVEL je súčasťou ruského štátneho jadrového holdingu Rosatom, má v holdingu expertov na projektovanie, výstavbu ako aj prevádzku tohto typu reaktorov.
Pri riešení otázky bezpečnosti dodávky plynu sa hovorí o nórskom plyne či bridlicovom plyne ťaženom na území EÚ. V prípade jadrového paliva máme aké možnosti?
Tá možnosť tu je, a je pomerne unikátna. Slovensko má možnosť ísť českou cestou zabezpečenia paliva, ktorá spočíva v tom, že Česká republika má vlastnú surovinu, keďže ťaží uránovú rudu. Ich pozícia pri vyjednávaní s ruským TVELom je vďaka tomu samozrejme iná aj čo sa týka vyjednávania o cene paliva. Rovnako by vedeli omnoho jednoduchšie zabezpečiť dodávky paliva pre svoje jadrové elektrárne, ak by došlo k nedostatku uránovej rudy a výrobcovia paliva by plošne krátili svoje dodávky. Túto istotu, že mám vlastnú základnú surovinu, dnes nemajú mnohé krajiny využívajúce jadrovú energiu. Slovensko má práve tu unikátnu pozíciu, ktorá v kontexte aktuálnej krízy na Ukrajine stojí na zváženie a možno aj na zásadnejšie politické rozhodnutie.
Hrozí zo strany Ruska, že by nám zastavilo dodávky jadrového paliva?
Z ekonomického hľadiska nemá Ruská federácia dôvod zastavovať dodávky energetických surovín do EÚ, pretože z týchto príjmov funguje celá krajina. Či môže ukrajinský konflikt, a s tým súvisiace zhoršujúce sa vzťahy s Ruskom, v politickej rovine eskalovať až na úroveň zastavenia dodávok neviem posúdiť. Na rozdiel od plynu a ropy má však jadrová energetika veľkú výhodu. Na zabezpečenie viac ako polovice ročnej spotreby elektriny na Slovensku potrebujete rádovo pár kontajnerov s palivom, s ktorým sa dá do istej miery aj predzásobiť. Ak by ste tento objem energie chceli uskladniť vo forme plynu či ropy, potrebovali by ste obrovské zásobníky. Takže aj z tohto hľadiska je jadrová energia bezpečná alternatíva. Je správne, že sa začína štát zamýšľať aj nad tým, ako nastaviť bezpečnosť dodávok tohto paliva čo najlepšie. Bohužiaľ sa zatiaľ diskutuje len o alternatívnom dodávateľovi. Toto nerieši situáciu v plnej miere, keďže palivo bez suroviny nevyrobí ani ten alternatívny dodávateľ. Ak porovnáme situáciu ČR a SR, ktoré majú rovnaký typ reaktorov, rovnakého ruského dodávateľa, situácia v ČR je vďaka vlastnej surovine výrazne lepšia. Aj vo vzťahu vyjednávania s alternatívnymi dodávateľmi.