Na riešenie energetickej chudoby si musíme ešte počkať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn ceny
Ilustračné foto SITA

V súčasnosti je zatiaľ vypracovaná pracovná verzia návrhu zákona, ktorý by mal riešiť energetickú chudobu.

Energetická chudoba nebude zrejme na Slovensku vyriešená ani v tomto roku. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz, v súčasnosti je zatiaľ pripravená pracovná verzia návrhu zákona, ktorý by mal riešiť energetickú chudobu. Regulátor, ktorý je gestorom Koncepcie riešenia energetickej chudoby na Slovensku, sa nechcel v tejto veci konkrétnejšie vyjadriť.

Pripravujú príspevok na bývanie

Okrem regulačného úradu sa na koncepcii riešenia energetickej chudoby spolupodieľajú aj ministerstvá hospodárstva, financií a práce a sociálnych vecí. Práve ministerstvo práce má za úlohu vypracovať návrh zákona o príspevku na bývanie so zohľadnením nákladov na energie. Tento zákon však tak skoro nemožno očakávať. „Jeho predloženie do vlády je plánované do konca roku 2018,“ uviedla Daniela Rodinová z tlačového odboru ministerstva práce.

Nie je to jednoduché

Minister práce Ján Richter v rámci témy energetickej chudoby viackrát zopakoval, že „nie je jednoduché definovať oprávneného prijímateľa štátnej dávky tak, aby sa štátny príspevok nedal zneužiť“. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví priznal, že najväčším problémom je nájsť spôsob ako stanoviť definíciu energetickej chudoby a ako merať jej úroveň. Problémom je čo najlepšie identifikovať ľudí, ktorí pri platení za energie potrebujú pomoc. Podľa regulačného úradu riešeniam energetickej chudoby musí predchádzať celospoločenská diskusia a vyčíslenie dopadov, pretože navrhované riešenia by nemali neprimerane zaťažovať ostatných účastníkov trhu.

Na Slovensku je podľa ÚRSO veľa domácností ohrozených energetickou chudobou. Nasvedčuje tomu najmä úroveň cien elektriny a plynu pre domácnosti a priemysel vo vzťahu k príjmom, či neochota spotrebiteľov presúvať svoju spotrebu mimo odberových špičiek.

Rokovanie minulej vlády

Vláda rokovala o koncepcii boja s energetickou chudobou ešte v júni 2014. Pre nezhody však neprijala definitívne stanovisko. Nezhody sa týkali najmä toho, či sa má energetická chudoba na Slovensku riešiť prostredníctvom zavedenia špeciálnej tarify cien energií pre sociálne slabších občanov alebo poskytnutím sociálnej dávky. Zavedenie špeciálnej tarify obhajoval najmä ÚRSO, ktorý je strojcom prvej koncepcie boja s energetickou chudobou. Jeho návrh sa však stretol v pripomienkovom konaní s relatívne silnou vlnou kritiky najmä od dodávateľov energií. Tí upozorňovali predovšetkým na to, že energetickú chudobu by mal riešiť štát cez svoju sociálnu politiku. Regulačný úrad návrh v pripomienkovom konaní obhajoval tým, že ochrana spotrebiteľov pred energetickou chudobou musí byť postavená na previazaní sociálnej a energetickej politiky štátu.

Energetická chudoba znamená ťažkosť alebo neschopnosť udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky, ako aj ťažkosť alebo neschopnosť mať k dispozícii za primeranú cenu iné základné energetické služby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za príjemnú teplotu v obývacej izbe považuje 21 °C a v ostatných miestnostiach 18 °C. Najzraniteľnejšie sociálne skupiny sú práve skupiny s nízkymi príjmami. Sem patria osoby staršie ako 65 rokov, osamelí rodičia, nezamestnaní alebo osoby poberajúce sociálne dávky.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví