Veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Oleh Havaši si myslí, že je reálne dosiahnuť dohodu o dodávkach plynu z Európy cez Slovensko v reverznom toku ešte v tomto roku.
Ukrajina má záujem ďalej rokovať o dodávkach zemného plynu z Európy cez Slovensko v reverznom, teda spätnom toku zo západu na východ. Podľa Ukrajiny je reálne dosiahnuť to ešte v tomto roku, ale podmienkou je, aby sa uskutočnili ďalšie rozhovory. „Ukrajina dodnes garantovala dodávky v prvom rade (ruského) plynu, ale aj ropy na Slovensko a do Európy. Som presvedčený, že musíme uskutočniť rozhovory o možnosti prepravy plynu na Ukrajinu v reverznom režime,“ povedal v utorok v rozhovore pre agentúru SITA veľvyslanec Ukrajiny v SR Oleh Havaši.
Treba vyriešiť technické otázky
Podľa ukrajinského veľvyslanca je to reálne, politická vôľa na to je a zostalo riešiť ešte technické otázky. „Dúfam, že nová vláda (v Kyjeve) bude pokračovať v rozhovoroch, ktoré boli. V tomto roku je reálne riešiť túto otázku pri podmienke, že sa uskutočnia ďalšie rozhovory,“ dodal. Spätný tok plynu z Európy cez SR na Ukrajinu by podľa ukrajinského veľvyslanca bol jednou z hlavných trás. Objemy takto prepravovaného plynu by mohli byť väčšie ako z Poľska a Maďarska
Rusi zvýšia Ukrajincom cenu plynu
Ruský plynárenský monopol Gazprom v utorok oznámil, že od 1. apríla prestane dodávať Ukrajine zemný plyn za zvýhodnenú cenu. Za nezaplatený plyn má Kyjev voči Gazpromu dlh v celkovej výške 1,5 mld. USD. V decembri Rusko súhlasilo so znížením ceny plynu pre Kyjev na 268,50 USD za tisíc kubických metrov, čiže zhruba o tretinu oproti cene na úrovni približne 400 USD za tisíc kubických metrov, ktorú Ukrajina platila od roku 2009. Dohoda umožňuje revíziu ceny každý kvartál.
„Ak Rusko zvolilo vojenskú agresiu, v súčasnosti sú ruské vojská na území Ukrajiny a vyvoláva vojenský konflikt, myslím, že snaha spôsobovať Ukrajine ekonomické ťažkosti je očividná,“ upozornil Havaši. Pripomenul podobné problémy vo vzťahu s Ruskom aj vlani, keď sa Ukrajina priblížila k podpisu dohody s Európskou úniou o pridružení a voľnom obchode. Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč od podpisu dohody aj pod tlakom Ruska vlani v novembri na poslednú chvíľu odstúpil, čo vyvolalo masové protesty v Kyjeve.
Havaši tvrdí, že teraz je všetko v rukách tých, ktorí budú o tom rokovať. „Som presvedčený, že emócie a napätie sa budú potichu znižovať, všetko prejde na rokovania a podarí sa nám urovnať terajší konflikt a ďalej riešiť otázky spojené s ekonomikou,“ povedal Havaši. Pripomenul, že ekonomika Ukrajiny a Ruska je veľmi prepojená, obe krajiny majú veľa spoločného. „Musíme pochopiť, že je lepšie hovoriť o spolupráci ako o konfliktoch,“ dodal veľvyslanec.