Protimonopolnému úradu sa nepozdávajú niektoré podmienky v elektroenergetike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie
Ilustračné foto pixabay.com

PMÚ tvrdí, že vďaka niektorým zmluvným podmienkam je trh v elektroenergetike slabo liberalizovaný.

Súťažné prostredie na maloobchodnom trhu s elektrinou je aj po rokoch od liberalizácie slabo rozvinuté. Myslí si to Protimonopolný úrad SR (PMÚ), ktorý na základe podnetu skúmal nastavené podmienky v oblasti elektroenergetiky na Slovensku. „Zistené skutočnosti naznačujú, že niektoré z bariér trhu môžu mať legislatívno-systémový charakter nastavený v minulosti. V tomto prípade by odstránenie prísnych podmienok voči obchodníkom s elektrinou napomohlo konkurencii v elektroenergetike,“ uviedol úrad vo svojej tlačovej správe.

Zmeniť kreditné riziko

PMÚ v záujme rozvoja efektívneho konkurenčného prostredia navrhuje prehodnotiť rovnomernejšie rozdelenie kreditného rizika medzi všetkých účastníkov trhu s elektrinou. Ide o to, že dodávatelia energie sú prevádzkovateľom regionálnej distribučnej sústavy zaradení do jednotlivých kreditných skupín a podľa zaradenia platia regionálnym prevádzkovateľom distribučných sústav zálohy na distribučné poplatky v rôznej výške. Ak je jedno odberné miesto s platbami v omeškaní viac ako tri dni, dodávateľ energií je následne so všetkými odbernými miestami zaradený do nižšej kreditnej skupiny. Čím je kreditná skupina nižšia, tým sú platobné podmienky horšie.

„To znamená, že ak dodávateľovi energie nezaplatí jedna fyzická osoba a dodávateľ neuhradí poplatky, ktoré mu ešte neboli uhradené fyzickou osobou za toto odberné miesto distribučnej spoločnosti, bude tento dodávateľ preradený do kreditnej skupiny s horšími podmienkami, ktoré sa však už pre tohto dodávateľa budú vzťahovať aj na všetkých ostatných odberateľov, ktorí riadne platia za dodanú elektrinu,“ vysvetlil PMÚ.

Prísne podmienky

Ďalšou z podmienok vyplývajúcich z rámcovej distribučnej zmluvy je, že ak dodávateľ elektriny je opakovane v omeškaní so zaplatením platby za distribúciu elektriny a prevádzkovateľovi regionálnej distribučnej sústavy ju neuhradí ani v dodatočnej lehote siedmich dní, dodávateľovi elektriny hrozí ukončenie podnikania v tejto oblasti, a to aktiváciou režimu dodávky poslednej inštancie. „Teda samotní dodávatelia elektriny musia za neplatičov uhrádzať platby v čase splatnosti a v prípade včasného neodoslania platieb im hrozia sankcie až strata spôsobilosti dodávať elektrinu koncovým odberateľom, ktorí riadne platia za dodanú elektrinu,“ konštatoval PMÚ. Podľa úradu je obdobne pre dodávateľov elektriny nevýhodne nastavená aj zmluva o zúčtovaní odchýlky, ktorá sa uzatvára medzi spoločnosťou OKTE (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou) a dodávateľmi elektriny.

Všetky spomínané podmienky sa podľa PMÚ javia ako prísne. „Ak i len jedno odberné miesto je opakovane v omeškaní s platbami, celé finančné riziko znáša dodávateľ elektrickej energie. Zároveň hrozí, že odberné miesta dodávateľa prepadnú v rámci dodávky poslednej inštancie určenému dodávateľovi poslednej inštancie, a teda dodávateľ skončí s podnikateľskou činnosťou. V tejto súvislosti je na zváženie, či je primerané získavať finančnú kompenzáciu za prerozdeľovanie vybratých finančných prostriedkov a teda, či principiálne rovnaká činnosť by mala byť upravená rovnako,“ zdôraznil PMÚ.

Koniec regulácie

Podľa úradu by mali kompetentné orgány pri riešení tejto problematiky počítať aj s možnosťou ukončenia regulácie cien elektriny na maloobchodnom trhu. Jedným z cieľov Európskej komisie (EK) je totiž aj ukončenie cenovej regulácie na maloobchodnom trhu v oblasti dodávky elektriny.

„Ak by iniciatíva EK bola úspešná, regulácia maloobchodného trhu s elektrinou na Slovensku by musela byť do roku 2020 ukončená. V takej situácii budú kľúčovú úlohu zohrávať práve náklady účastníkov trhu, ktoré sú ovplyvňované aj legislatívnym-systémovým nastavením a požiadavkami. Z tohto hľadiska si táto oblasť zaslúži náležitú pozornosť, aby po prípadnom ukončení cenovej regulácie mohli koncoví zákazníci profitovať nielen z intenzívnej hospodárskej súťaže, ale aj zo súťaže, ktorá nebude zaťažená nedôvodnými nákladmi a povedie k čo najnižšej možnej cene pre spotrebiteľa,“ uzavrel PMÚ s tým, že uvedené platí aj v súčasnosti, bez ohľadu na existenciu cenovej regulácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PMÚ Protimonopolný úrad SR