Rezort hospodárstva potvrdil, že na projekte výstavby novej jadrovej elektrárne sa stále pracuje a časový harmonogram je dodržaný.
Súčasné nové vedenie Ministerstva hospodárstva SR (MH) zatiaľ neeviduje rokovania o vstupe nového investora do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Koncom vlaňajška pritom vtedajší minister hospodárstva Vazil Hudák priznal záujem ruskej spoločnosti Rosatom o tento projekt, ktorý mu bol tlmočený počas jeho návštevy v Ruskej federácii. „Nemáme v súčasnosti informácie o rokovaniach s potenciálnymi investormi v súvislosti s projektom nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.
Ministerstvo tvrdí, že projekt pokračuje podľa plánu
Rezort hospodárstva potvrdil, že na projekte výstavby novej jadrovej elektrárne sa stále pracuje. „Tento projekt pokračuje podľa schváleného harmonogramu,“ dodal Stano. Bohunický projekt má už za sebou vyjadrenie Ministerstva životného prostredia SR, ktoré vydalo kladné záverečné stanovisko v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Projekt je tak pripravený na povoľovacie konania v zmysle atómového a stavebného zákona.
Výstavba by mala začať v roku 2021
Ministerskí úradníci navrhli investorovi postaviť v Bohuniciach jeden jadrový rektor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov. Podľa investičného zámeru, ktorý bol posudzovaný v procese EIA, by sa malo začať s výstavbou novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky by mala byť elektráreň uvedená v roku 2029. Živnosť je naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne by si mala vyžiadať od 4 do 6 miliárd eur. Nová vláda sa podľa svojho programového vyhlásenia chystá celý projekt ešte zanalyzovať.
Záujem bol aj z Číny
Na projekte novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach stále pracujú Slováci a Česi. V Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska, ktorá má na starosti jadrový projekt, sú totiž akcionári česká energetická skupina ČEZ a slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť. O bohunický projekt sa v minulosti zaujímala okrem ruského Rosatomu aj čínska spoločnosť China General Nuclear Power Corporation.