Produkcia ropy v USA láme rekordy, emisie uhlíka sa však takto neznížia, varujú vedci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ropa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Americká produkcia ropy v prvom októbrovom týždni dosiahla 13,2 milióna barelov denne. Prekonala tak o 100-tisíc barelov predchádzajúci rekord z roku 2020.

    Ako informoval Úrad pre energetické informácie amerického ministerstva energetiky, v porovnaní s prvým októbrovým týždňom v roku 2012 sa doposiaľ týždenná produkcia ropy Spojených štátov približne zdvojnásobila.

    Svet potrebuje znížiť emisie

    Organizácia Spojených národov (OSN) a vedci tvrdia, že svet potrebuje do roku 2030 znížiť emisie uhlíka, pochádzajúce zo spaľovania uhlia, ropy a zemného plynu, o 43 % a do roku 2050 až na nulu alebo blízko nej.

    Niekoľko rozvinutých krajín na celom svete však nebezpečne produkuje viac a nie menej fosílnych palív, upozorňujú odborníci.

    „Pokračujúce zvyšovanie ťažby ropy a plynu je pokrytecké a vôbec nie je v súlade s celosvetovou výzvou na postupné eliminovanie fosílnych palív,“ povedal klimatický vedec Bill Hare, generálny riaditeľ Climate Analytics, ktorá pomáha sledovať globálne opatrenia a politiky na obmedzenie klimatických zmien.

    Netýka sa to iba USA

    „Postoj USA k zvýšenej produkcii fosílnych palív podkope globálne úsilie o zníženie emisií,“ dodal.

    Hare však poznamenal, že sa to netýka iba Spojených štátov. Poukázal taktiež na Nórsko, Austráliu, Spojené kráľovstvo či Kanadu a spomenul i Francúzsko pre podporu energetickej spoločnosti TotalEnergies.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Bill Hare
    Firmy a inštitúcie: Climate AnalyticsOSN Organizácia Spojených národov