Strana Sieť predloží v septembri do parlamentu návrh zákona o ochrane národnej bezpečnosti v oblasti zahraničných investícií. Dôvodom sú najmä úvahy o predaji majoritného podielu v Slovenských elektrárňach ruskému Rosatomu.
Kroky talianskeho Enelu smerujúce k predaju majoritného podielu v Slovenských elektrárňach neunikli ani pozornosti politikov. Minimálne v strane Sieť Radoslava Procházku si všimli, že sa niečo deje. A tak po tom, čo Enel ohlásil poradcov pri predaji podielu v Slovenských elektrárňach a dokonca jeho manažment minulý týždeň predaj odsúhlasil, nová strana tvrdí, že treba chrániť národné záujmy. Pripraviť chce preto legislatívu.
Ochrana národnej bezpečnosti
Sám Radoslav Procházka to vyhlásil na tlačovej konferencii v Pečenanoch pred chladiacimi vežami atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Strana Sieť podľa neho príde do Národnej rady SR s návrhom zákona o ochrane národnej bezpečnosti v oblasti zahraničných investícií. Zákon má umožniť vláde zastaviť predaj strategických podnikov, ak by to mohlo mať vážne dôsledky pre národnú bezpečnosť. Strana reaguje práve na situáciu v Slovenských elektrárňach, ktoré chce spoločnosť Enel predať, pričom jedným z možných záujemcov je ruská spoločnosť Rosatom.
Možnosť blokovať predaj
Podľa strany Sieť by Slovenská republika pri podnikoch so strategickým významom pre národnú bezpečnosť mala mať právo na informácie o skutočnom vlastníkovi, pri predaji by mala dostať informácie o budúcom vlastníkovi a v prípade významného bezpečnostného rizika by mohla predaj zablokovať. „V prípade, že sa koncentruje ovládanie kľúčového priemyslu v rukách podnikov, ktorých oficiálne deklarovaným poslaním je ochrana národných záujmov iného štátu s veľmocenskými ambíciami, tak to pre Slovenskú republiku predstavuje riziko,“ povedal Procházka.
Obavy z Rosatomu
Práve ruský Rosatom podľa Siete ako svoje poslanie deklaruje bránenie ruských národných záujmov v obrane, jadrovej bezpečnosti a jadrovej energii. Významným bezpečnostným rizikom by bolo aj koncentrovanie moci jednou spoločnosťou, jedným vlastníkom alebo štátom v oblasti energetiky, obrany, prírodných zdrojov a podobne.
Nie len pre elektrárne
Návrh zákona o ochrane národnej bezpečnosti však podľa poslanca NR SR Miroslava Beblavého nebude namierený ani proti konkrétnemu štátu, ani proti konkrétnemu priemyslu alebo proti jadrovej energetike. Jeho podstatou má byť ochrana základných prvkov ekonomickej zvrchovanosti a národnej bezpečnosti Slovenskej republiky. Do parlamentu ho chce strana Sieť predložiť už v septembri.
Schválili predaj
Taliansky koncern Enel minulý týždeň oznámil, že jeho vedenie schválilo predaj aktív na Slovensku a v Rumusnku. Tieto predaje majú byť súčasťou širšieho plánu predaja aktív v hodnote 6 mld. eur. Predaj rumunských a slovenských aktív by mal spoločnosti Enel priniesť 4,4 mld. eur.
Poradcov už majú
Informácia o odsúhlasení predaja Slovenských elektrární, a tým aj jediných jadrových zdrojov skupiny Enel, prišla len niekoľko dní po oznámení, že Enelu budú pri predaji elektrární radiť Deutsche Bank a BNP Paribas. Generálny riaditeľ Enelu Francesco Starace ešte v júni povedal, že 66-percentný podiel jeho energetickej skupiny v Slovenských elektrárňach patrí k majetku, o ktorom by sa mohlo uvažovať, že sa predá.
Tretina v rukách štátu
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.