- aktualizované 20. apríla 2023, 12:17
Zmeny v teplárenstve sa nateraz odkladajú. Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa totiž nestotožnila s novelou zákona o tepelnej energetike a vrátila ju do parlamentu na opätovné prerokovanie.
Legislatívny proces v prípade poslaneckého návrhu zákona totiž podľa prezidentky neposkytol dostatočný priestor pre odbornú verejnosť a pre odbornú diskusiu.
Novela zákona o tepelnej energetike
„Keďže zákon o tepelnej energetike predstavuje komplexnú právnu ochranu všetkých existujúcich účinných centralizovaných zásobovaní teplom (CZT) bez ohľadu na využívaný zdroj energie, je prezidentka presvedčená, že akékoľvek legislatívne zásahy musia byť náležite zvážené najmä z odbornej stránky a z hľadiska dopadu na široký okruh spotrebiteľov,“ informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Pravidlá v tepelnej energetike sa budú meniť, zjednodušia sa procesy a zefektívni sa kontrola ceny
Novela zákona umožňuje povoľovať prevádzku domovým kotolniam využívajúcim prevažne obnoviteľné zdroje energie alebo odpadové teplo. Schválený zákon však podľa prezidentky stanovil podmienky iba pre projektované údaje, ktoré sa v reálnej prevádzke môžu výrazne líšiť a tým mať za následok využívanie prevažne fosílnych palív alebo elektrickej energie mimo CZT.
„Navyše nezavádza reálne mechanizmy kontroly dodržiavania projektových údajov v praxi, čím sa stáva ľahko obchádzateľným, napríklad aj na úkor životného prostredia alebo konkrétnych spotrebiteľov,“ podotkol Strižinec.
Zavádza postavenie obcí
Hlava štátu zároveň upozorňuje, že schválená novela zavádza postavenie obcí ako zúčastnených osôb v cenovom konaní pred Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, čo by však v praxi znamenalo významný nárast procesných úkonov zo strany úradu.
Hirman znesie záujmovým skupinám aj modré z neba, tvrdí Galek a zabojuje o povinné uskladňovanie plynu dodávateľmi (video)
„To by v kombinácii s faktom, že schválený zákon nerieši ani otázku zastupovania obce v cenovom konaní a rozsahu jej práv a povinností, mohlo spôsobiť chaos nielen v konaní pred úradom, ale aj v cenovom konaní pred samotnými obcami, v ktorých sú zriadené podniky zabezpečujúce výrobu a dodávku tepla s majetkovou účasťou obce,“ dodal Strižinec.
Nesúhlasné stanoviská k schválenej novele zákona o tepelnej energetike prezidentke SR poslali aj Ministerstvo hospodárstva SR, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, Slovenský zväz výrobcov tepla či mesto Košice.
Povoľovacie procesy
Poslanci Karol Galek (SaS) a Tomáš Šudík (OĽaNO), ktorí novelu zákona o tepelnej energetike predložili do parlamentu, sú presvedčení, že novela zjednoduší povoľovacie procesy pri výstavbe nových zdrojov tepla využívajúcich prevažne obnoviteľné zdroje energií alebo odpadové teplo.
Povinné zásoby plynu by predstavovali enormnú záťaž pre dodávateľov, reaguje ministerstvo na návrh SaS
„Návrh bude súčasne chrániť od odpájania tie účinné systémy CZT, ktoré už dnes využívajú obnoviteľné zdroje energie v podiele 65 % a viac,“ dodali poslanci.
Podľahla tlaku Hirmana
Poslanec Karol Galek je sklamaný, že prezidentka podľahla tlaku povereného ministra hospodárstva Karla Hirmana.
„Jej argumenty, prečo tak urobila, sú z môjho pohľadu vágne a počas schvaľovania zákona boli viackrát vysvetlené alebo formou pozmeňujúcich návrhov vysporiadané,“ uviedol v tlačovej správe. Návrh novely zákona o teplárenstve mohol byť podľa neho míľnikom v ekologizácii výroby energie na Slovensku.
„O to viac som prekvapený, že ho prezidentka, ktorá prezentuje jasné pro-environmentálne postoje, zhodila zo stola,“ povedal. Ako dodal, na ďalšej schôdzi parlamentu sa opätovne pokúsi získať pre tento zákon podporu poslancov.